Manager na zakrętach kariery

Czasami spotykam Managerów, którzy mają wszelkie zasoby, mocne strony i potencjał do tego, by odnosić sukcesy ale ich ścieżka kariery nie wygląda ciekawie. Co chwilę tracą pracę bo albo sami nie są z niej zadowoleni albo Organizacja jest nimi rozczarowana lub też utknęli w jednym miejscu na lata. Co jest nie tak?

Powodów zawirowań w rozwoju kariery może być wiele, i dotyczą one nie tylko umiejętności, kompetencji, twardej wiedzy biznesowej ale też osobowości, temperamentu, aktywności w mediach społecznościowych, wizerunku, relacji z innymi ludźmi czy rozumienia swojej odpowiedzialności za kształtowanie wymarzonej kariery.

Brak pomysłu na siebie

Czasami Managerowi brakuje wiedzy o sobie, o tym do czego został stworzony i do czego nadaje się najlepiej. Ponieważ umie się sprzedać – to korzysta z ofert, jakie akurat się pojawiają na rynku. Po chwili okazuje się, że albo nie wykorzystuje w tej pracy swoich dotychczasowych doświadczeń, albo robi rzeczy – które go nie satysfakcjonują lub często nawet nudzą. Może też wybierać takie kultury organizacyjne, które z różnych powodów nie są gotowe na kogoś z takim zestawem umiejętności, postaw, zachowań czy stylu myślenia i zamiast być wartością – staję się szybko problemem.

Krytyczny stosunek do świata

Coraz większe znaczenie dla firm ma jak ich pracownicy wypowiadają się na różne tematy w mediach społecznościowych i nawet jeśli firma sama nie śledzi takich poczynań, to może się znaleźć ktoś życzliwy – kto poinformuje kogo trzeba o radykalnych poglądach politycznych, gospodarczych czy społecznych kolegi. W taki sposób jeden z Managerów, którego obserwuję od kilu lat – żegna się co chwilę z ciekawymi posadami. Nie zagrzewa nigdzie miejsca, bo właśnie jego krytyka rządu, „gwiazd rozrywki”, zjawisk społecznych są nacechowane wyjątkową agresją. Co więcej te doświadczenia niczego go nie uczą, a krytyczny stosunek do świata wręcz Mu się pogłębia wraz z upływem lat.

 

Brian Tracy powiedział kiedyś, że : „Twój los zależy od Twoich nawyków…” Dbając więc o rozwój swojej kariery zawodowej i życia uważaj by krytykowanie siebie i innych nie stały się Twoim nawykiem …

Błędy przeszłości

Czasami Manager traci pracę w wyniku dobrej pamięci kogoś z kim wcześniej współpracował i niestety w tej relacji wydarzyło się coś – co na długo pozostało w pamięci tej drugiej strony. I nawet jeśli Manager od tamtej pory się zmienił, przepracował być może coś w swoim życiu, dojrzał i zachowuje się inaczej – karma wraca. Obrażona, urażona czy skrzywdzona osoba szuka okazji do wyrównania rachunków i zrobi wszystko by nasz Manager stracił posadę. W taki sposób jeden z Managerów pożegnał się ze ostatnio ze stanowiskiem bowiem nowy szef, który kiedyś był jego podwładnym i został przez Niego zwolniony, dziś postanowił ofiarować Mu taki sam prezent z tekstem: „powiedziałeś mi kiedyś, zdolny jesteś poradzisz sobie. Dziś ja mówię: zdolny jesteś poradzisz sobie”.

 

Z ludźmi warto się rozstawać dobrze i z klasą, bo nigdy nie wiesz – kiedy Wasze drogi przetną się po raz kolejny ….

Brak rozwoju

Manager wchodzi na pokład jakieś firmy z określoną wiedzą i zestawem umiejętności. Bywa to w danym momencie rozwoju organizacji wartością dodaną i świeżym spojrzeniem na różne kwestie. Po jakimś czasie jednak gdy Manager się nie rozwija a Organizacja potrzebuje nowego myślenia i działania, te drogi się po prostu rozjeżdżają. Tak stało się w przypadku Managera, który po 7 latach dowiedział się od swojej firmy, że ta potrzebuje kogoś innego na tym stanowisku. Manager mimo wielu informacji zwrotnych,  ciągle żył przeszłością, wspomnieniami po sukcesach jakie odnosił kilka lat temu i swojej wielkości. Dziś jednak nie podejmował żadnych działań – które by Mu pozwoliły być na czasie z wiedzą o rynku, zarządzaniem Zespołem i rozwojem samego siebie. Zatrzymał się na jakimś etapie swojego życia i nie przeniósł się do tu i teraz.

Networking

Praca to relacje, a relacje to podstawa kariery w biznesie. Nie wszyscy jednak przywiązują do tego należytą wagę i lekceważą kwestie budowania sieci kontaktów w swoje firmie i poza nią. Przypominają sobie czasami o tym, kogo znają i kto ich zna – kiedy pracę tracą. Warto kontakty z ludźmi budować i potem je konsekwentnie pielęgnować, gdy pracę się ma i odnosi sukcesy. Brak odpowiednich relacji z ludźmi, którzy decydują o sukcesie Managera czasami mogą zaprzepaścić atrakcyjne możliwości. Tak na boczny torze został Manager, który mimo wiedzy merytorycznej i wielu lat doświadczeń w firmie, po raz 3 z rzędu nie został wzięty pod uwagę w rozdaniu na wysokie stanowisko w korporacji. Gdy zapytałam z kim ma relacje, kto jest Jego Sponsorem/ Mentorem, z kim szuka częstych kontaktów, komu wyświadcza przysługi czy pomaga w odnoszeniu sukcesów – nie wymienił nikogo. Jego zdaniem Jego ciężka praca powinna być wystarczającym powodem do tego, by awansować i robić karierę.

Utknięcie w jednej Organizacji

Kiedyś wieloletnie doświadczenie w jednej Organizacji było atutem, bo dla niektórych oznaczało stabilność, dojrzałość i umiejętność zaciągania długoterminowych zobowiązań osoby. Dziś może to być przeszkodą dla rozwoju kariery tak, jak dla jednego z Managerów, który zaraz po studiach trafił do firmy w której spędził kolejne 17 lat. Osiągnął w niej już wszystko, co mógł. Kilka lat temu jeszcze otrzymywał zaproszenia do procesów rekrutacyjnych, ale ciągle nie był gotowy wyjść na rynek i sprawdzić swoją wartość w innych firmach. Dziś telefon milczy jak zaklęty i pojawiła się u Niego refleksja – utknąłem na dobre. Gdy pytam skąd to przywiązanie do firmy – okazało się, że dla Managera niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa, które ulokował w firmie dla której pracuje a nie w sobie, swoich kompetencjach i doświadczeniu. Trzymanie się stałych relacji, przywiązanie do mechanizmów i oczekiwań firmy, bezpieczeństwo finansowe i emocjonalne sprawiły, że dziś Manager jest średnio atrakcyjnym produktem na rynku ( z ograniczoną wiedzą i wartością dodaną dla potencjalnego nowego pracodawcy).

Odpowiedzialność

Niektórzy Managerowie mi mówią – ja nie szukam pracy, ona mnie znajduje lub trafiam na ludzi, którzy zawsze mi coś zaproponują. Oddają się w ten sposób w zarządzanie osobom trzecim czy całym organizacjom. Takie reaktywne zachowanie zwalnia z postawy proaktywnej, wysiłku i pracy nad ścieżką kariery. Ktoś zadecyduje za nich i nawet jeśli nie zawsze są zadowolenia – to czekają nadal, aż ktoś sobie o nich przypomni, że już czas na kolejne przesunięcie ze stanowiska na stanowisko.

Rozwój kariery wiąże się ze zrozumieniem siebie, świadomością własnego potencjału i ograniczeń, podążaniem za marzeniami i wyznaczeniem sobie celów, by je móc wdrożyć w życie; budowaniem kontaktów, szukaniem dla siebie możliwości rozwoju i mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami, byciem w odpowiednim miejscu i czasie, dbaniu o swoje interesy.

Nic się nie dzieje przypadkiem i bez sensu, wszystko ma swoją przyczynę i skutek. Każdy Manager ma taką karierę na jaką zapracował, dokonując takich, a nie innych wyborów. Jeśli więc ktoś ma poczucie, że Jego kariera utknęła lub idzie jakąś krętą ścieżką i ponosi wysokie koszty takiej wędrówki – warto wrócić do postaw, czyli definicji: kim chcę być, robiąc coś – co chcę robić – by być wówczas najlepszą wersją siebie.

 

 

***

Jeśli Twoja kariera utknęła, nie jesteś zadowolony z jej rozwoju  – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie

Polub stronę na FB, aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

 

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz