Wielu Managerów poszukuje przepisu na dobre życie. Gdy pytam czego im brakuje albo czego poszukują dla siebie na obecnym etapie życia i kariery, często mówią o szczęściu: chciałbym, chciałabym być szczęśliwy/ -wa.
Szczęście pojawia się – jako efekt końcowy czegoś – co robimy z naszym życiem, jak je sobie układamy, jaki mamy stosunek do siebie i innych, jak myślimy i co robimy, aby dbać o swoje potrzeby, marzenia i cele. To niejako produkt uboczny tych wszystkich aktywności, a nie cel sam w sobie.
A gdyby tak pomóc sobie w procesie budowania swojego szczęścia i skupić się na tym, co jest naszym źródłem energii do życia? Mamy trzy kluczowe źródła: wrażliwość, siła i radość.
3 źródła energii
Każda z nich odpowiada za zachowania, sposób myślenia, postrzegania rzeczywistości czy priorytetów w życiu i warto je znać, wykorzystywać ich siłę w codziennym życiu i w pracy.
Wrażliwość odpowiada za takie zachowania jak:
- Empatia
- Czułość
- Delikatność
- Emocje
- Uważność na siebie i innych
Właściwy dla nas poziom wrażliwości dostarcza nam pozytywnych efektów, przekłada się na pracę, kontakt z samym sobą i z innymi, świadome życie, wybory i decyzje. Nadużywana wrażliwość może przejawiać się u Managera: w przewrażliwieniu na swoim punkcie, nadmiernej emocjonalności, zbyt wysokiej koncentracji na sobie i swoich potrzebach, bez uwzględnienia potrzeb na przykład swoich podwładnych.
Radość odpowiada za:
- Zabawę
- Uśmiech
- Luz
- Spontaniczne reakcje
- Lekkość w ciele i umyśle
Zdrowy poziom radości, to przede wszystkim dystans do wielu sytuacji czy zdarzeń, to odpowiednie proporcje między pracą i życiem, spontaniczność i elastyczność w reagowaniu na to, co dzieje w otoczeniu, to spokój wewnętrzny i adekwatna ocena siebie. Nadużywanie radości może objawiać się w: negatywnym hedonizmie, podejmowaniu działań bez doprowadzania spraw do końca, braku dystansu do siebie i przekonaniu o swojej wielkości czy wyjątkowości (egoizm), czy w braku ambitnych celów.
Siła odpowiada za:
- Osobistą moc
- Determinację
- Mobilizację
- Decydowanie
Siła u Managera – to przede wszystkim wysokie poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie, odwaga, mierzenie się z wyzwaniami, podejmowanie decyzji i odpowiedzialność za ich wyniki, to dyscyplina i determinacja w realizacji celów. Nadużywanie mocy można rozpoznać w: braku empatii, nadmiernej kontroli siebie lub innych, przerzucaniu odpowiedzialności na innych, szukaniu winnych, prokrastynacji, życiu według cudzych oczekiwań, braku pewności siebie.
Co z tymi energiami zrobić?
Gdy już wiesz, jakie masz energie i na co się one przekładają, warto pójść dalej i sprawdzić:
- czy masz obecnie wrażliwość/ radość/ siłę w równowadze? (możesz to określić dla siebie procentowo)
- jakie czerpiesz korzyści z takich proporcji, a jakie być może masz koszty?
- z jakiej energii najchętniej korzystasz? a jaka być może obecnie jest Ci najbardziej potrzebna?
- co możesz zrobić, aby zadbać o harmonię miedzy energiami?
- jakimi działaniami chcesz rozwijać w sobie: wrażliwość, siłę i radość?
… aby mieć szczęśliwe i dobre życie?
Szczęście nie polega na tym, żeby zdobyć to, czego pragniesz. Polega na tym, żeby pragnąć tego, co już masz.
R. Brett
***
Jeśli potrzebujesz wsparcia w w rozwoju osobistym lub doskonaleniu kompetencji biznesowych – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie
Polub stronę na FB, aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin