Managerze, jak możesz zadbać o siebie?

W byciu Managerem chodzi głównie o rozwój pracowników, dbanie o ich zaangażowanie i motywację, pomaganie w wykonywaniu ich pracy, dostarczanie wyników, dbanie o klimat pracy i relacje z innymi, działanie na rzecz Zespołu czy całej firmy. Cały czas wiec Manager jest w roli służebnej kiedy to cele innych, ich potrzeby wyprzedzają Jego własne.

 

Gdy jednak Manager skupi się za bardzo na tym świecie zewnętrznym, zapomni o utrzymaniu równowagi między sobą a innymi – mogą się pojawić różne sytuacje i wyzwania, które mogą być dla Niego źródłem negatywnych emocji i wysokich kosztów. Warto więc poprzedzić to bycie w roli Managera i wypełnianie swoich obowiązków, najpierw zadbaniem o siebie. Dojrzały, spokojny, odpowiedzialny człowiek, z zaspokojonymi potrzebami osobistymi, jasnymi celami i marzeniami, kompletem kompetencji i umiejętności, odpowiednią wiedzą o sobie i świecie – zawsze będzie dużo lepszym Managerem czy Liderem.

Na warsztatach z Psychologii Zarządzania Ludźmi mamy taki moduł, kiedy rozmawiamy właśnie o tym jak Manager ma dbać o siebie. Często wówczas słyszę, że szkoda że tego nikt Managerowi wcześniej nie powiedział – że ma dbać o siebie, że musi być dla siebie ważny, ma mieć wysokie poczucie własnej wartości, ma dbać o swoje potrzeby. Niektórzy nawet dodają, że takie zajęcia powinny odbywać się w szkole podstawowej, by nabierać dobrych nawyków od najmłodszych lat. Może i tak. Ale gdy tego nie było kiedyś, dziś jest ten dobry czas – by zadbać o siebie i wdrożyć różne ważne zmiany czy pozbyć się czegoś, co nie pomaga w życiu i w pracy – na jakie zasługujesz.

Na co warto zwrócić uwagę w tym procesie

  1. Zacznij być ze sobą szczery. Warto zrobić sobie rodzaj audytu kim jesteś, gdzie jesteś, co masz i potrafisz, co Cię ciągnie w dół, do czego się nie nadajesz, lub czego potrzebujesz się nauczyć. Ta wiedza pozwoli Ci lepiej ze sobą żyć, podejmowania właściwe decyzje i dokonywać najlepszych wyborów, zrozumieć – dlaczego dzieją się w Twoim życiu rzeczy, które się dzieją i je zmieniać.
  2. Bądź sobą i bądź z tego dumny. Bądź najlepszą wersją ciebie, żyj na swoich warunkach. Bądź wierny sobie, temu w co wierzysz, co jest dla Ciebie ważne. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu i podążaj za tym.
  3. Zacznij wierzyć w siebie. Gdy uznasz i zaczniesz działać w tej filozofii, wszystko inne przestanie mieć znaczenie czy być dla Ciebie przeszkodą.
  4. Ciesz się z tego co masz i kim jesteś. Może się bowiem okazać że masz już tak dużo, że warto na tym dalej budować i to wystarczy. Skupianie się bowiem na tym czego Ci brakuje, czego nie umiesz oddala Cię od prawdy o Tobie.
  5. Traktuj swoje szczęście i zadowolenie jako priorytet. Gdy działasz bowiem wbrew sobie, lekceważysz swoje potrzeby i źródła mocy, sabotujesz siebie i jakość, życia które prowadzisz. Ma to wpływ na sposób postrzegania siebie i świata zewnętrznego, postawy i zachowania i jakość Twojej pracy w roli Managera. Kieruj się swoją definicją szczęścia i przestań się porównywać do innych i słuchać tego, jak powinieneś żyć.
  6. Zacznij spędzać czas z właściwymi osobami. Niech będą to ludzie, którzy są dla Ciebie źródłem pozytywnej energii i emocji, doceniają Cię, są przy Tobie by świętować Twoje sukcesy i gdy potrzebujesz ich wsparcia. Są przy Tobie bez stawiania warunków, czy prób formowania Cię pod siebie i swoje wyobrażenia. Wybieraj ludzi, którzy są odzwierciedleniem Ciebie (zarówno w pracy jak i w życiu) pod względem wartości. Stawiaj na takich, z których możesz być dumny, których podziwiasz i którzy odwzajemniają to, co im dajesz i jak się angażujesz w te relacje.
  7. Szukaj rozwiązań w obliczu problemów. One same się raczej nie rozwiążą, dopóki nie weźmiesz spraw w swojej ręce. Co więcej wszystko co Cię zajmuje, do czego wracasz ciągle myślami – zajmuje Twoją energię i zasoby mentalne, których nie możesz używać do życia i pracy. Zatem czasami nie możesz prawdziwie rozwinąć swoich skrzydeł.
  8. Zacznij doceniać tu i teraz. Zostaw przeszłość, nie koncentruj się zbytnio na tym co przyniesie przyszłość. Wykorzystuj co świat i ludzie dają Ci dziś. To, na to jak przeżyjesz dzisiejszy dzień, co dziś zrobisz, zareagujesz, jakimi emocjami się nakarmisz masz wpływ.
  9. Korzystaj ze swoich błędów i porażek. Analizuj je, wyciągaj wnioski i ucz się z nich, być mógł ciągle iść dalej. Pamiętaj jednak, że błędy i porażki nie definiują Ciebie, to tylko informacje zwrotne – że coś możesz robić następnym razem inaczej.
  10. Bądź dla siebie bardziej wyrozumiały i troskliwy. Sposób w jaki traktujesz siebie, jest często wyznacznikiem tego – jak inni mają Cię traktować. Nadmierna krytyka, stawianie sobie wielkich wyzwań czy wysokich poprzeczek, perfekcjonizm zawsze mają negatywny wpływ na Twoje poczucie własnej wartości a którego potrzebujesz w każdej roli społecznej.
  11. Dawaj swoim marzeniom szanse na spełnienie. I zamiast zostawać w sferze marzeń i wyobrażeń, zacznij działać na ich rzecz. I nawet gdy nie zawsze osiągniesz w pełni, to o czym marzyłeś – sama droga i działania jakie podejmiesz – mogą okazać się największa wartością.
  12. Bądź otwarty na innych. Szukaj okazji do nowych znajomości i relacji ale też pozwalaj innym wychodzić z Twojego życia. Ludzie i sytuacje mają to do siebie – że są w ciągłej zmianie. Zatem rozglądaj się dookoła i zaakceptuj fakt, że nie możesz nikogo na siłę zatrzymać. Możesz się jednak otworzyć na nowe doświadczenia i kontakty.
  13. Wybaczaj sobie. Gdy podejmujesz jakieś decyzje i nie kończą się one pomyślnie, odpuść. Wybacz to sobie i uznaj, że wówczas – gdy to się działo – podjąłeś najlepsze kroki – na jakie mogłeś sobie pozwolić. Zadręczanie siebie, analizowanie tego co było i jak by było – niczego już nie zmieni, a działa tylko na spadek Twojej energii i negatywne myśli o sobie.
  14. Dawaj siebie innym. Troszcz się o ludzi, pomagaj tym, którzy są na to gotowi. Dawanie uszlachetnia i często przynosi dużo więcej korzyści, niż branie.
  15. Akceptuj niedoskonałości. Nie wszystko bowiem musi być na 100 czy 200 procent, Ty nie musisz być idealny. Wystarczy, że będziesz taki – jaki jesteś.
  16. Zarządzaj swoimi reakcjami. Stres bowiem sieje spustoszenie w Twojej głowie, w sercu i ciele. Zatem naucz się zarządzać swoimi reakcjami w trudnych sytuacjach – być potrafił zachować dystans i spokój wewnętrzny.
  17. Pracuj nad swoimi celami. Pilnuj tego co jest dla Ciebie ważne w krótkiej i długiej perspektywie, ustalaj dla siebie cele, wdrażaj je, monitoruj i modyfikuj swoje plany. Miej przy tym poczucie sensu i pamiętaj zawsze po co coś robisz, by Twoje życie i działania były celowe. Wtedy łatwiej o efekty i sukcesy.
  18. Koncentruj się na rzeczach, które zależą od Ciebie. Co wiąże się z rozumieniem swojej własnej odpowiedzialnością i kontroli tego, na co masz wpływ.
  19. Naucz się skupiać na rozwiązaniach a nie problemach. To rozwiązania i skupienie na możliwościach pozwalają wyzwolić w sobie nowe pokłady motywacji czy zaangażowania przy natłoku obowiązków, w trudnych sytuacjach czy relacjach z innymi. Pamiętaj przy tym, żeby definiować raczej to czego chcesz i czego potrzebujesz a nie czego chcesz uniknąć, lub czego nie chcesz. Źródło Twojej motywacji do działania też ma znaczenie.
  20. Wypracuj sobie nawyki dbania o siebie. I pamiętaj, żeby dotyczyły wszystkich 4 sfer Twojego życia, czyli: ciała, ducha, emocji i głowy (sfery fizyczna, duchowa, emocjonalna i poznawcza). Cały czas stawiaj siebie w centrum swojej uwagi, dbać o siebie zawsze. Bo przecież nikomu tak nie zależy na tym, żebyś prowadził dobre życie – tak jak Tobie samemu. Czyż nie?

 

Jeśli masz swoje sprawdzone sposoby dbania i siebie – podziel się nimi w komentarzu.

 

 

 

***

Potrzebujesz wsparcia w rozwoju osobistym lub doskonaleniu swojego warsztatu Managera  – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz