Jaki jest najlepszy typ osobowości?

Ludzka natura podpowiada, żeby upraszczać sobie życie i odnajdywać się w otaczającej rzeczywistości. Dlatego wszelkie podziały na dobrych i złych, mających rację i nie mających, głupich i mądrych, najlepszych i najgorszych – znajdują swoich zwolenników. Ludzie dzięki temu chcą się odnaleźć jakoś w tym bogatym w doświadczenia świecie, który wymaga coraz szybszego myślenia, rozpoznawania przyjaciół i wrogów, podejmowania decyzji.

 

Nie wiem czy ten podział świata na biały i czarny, to dobry jednak kierunek. Bo ludzie są po prostu różni. Jak mnie ktoś pyta – kto jest najgorszy lub najlepszyodpowiadam: zależy do czego …

Zatem, który wg Ciebie jest najlepszym z typów? – często moi Klienci Managerowie zadają mi takie pytanie na warsztatach lub na sesjach indywidualnych. Prawidłowa odpowiedź brzmi – dla mnie mój, a dla Ciebie Twój.

Dlaczego warto przyznać swojemu typowi pierwsze miejsce? Bo jesteś wyjątkowy i niepowtarzalny (nawet jeśli jesteś na przykład w dużej grupie typu ISTJ – 11,6% w populacji, to i tak się odróżniasz od innych reprezentantów tego typu). I nigdy Ci się to zmieni. Zatem jak przychodzisz na świat i reprezentujesz jakiś typ osobowości – to nim jesteś przez całe swoje życie … do końca.

Wiec potrzebujesz przede wszystkim dobrze znać swój typ osobowości, zrozumieć go (mocne strony i obszary do doskonalenia), pogodzić się z tym i dalej pracować nad jego rozwojem. To jest coś, co robisz dla siebie i na tym polega Twoja odpowiedzialność w życiu, jeśli jesteś dla siebie ważny, zależy Ci na sobie i chcesz – aby Twoje życie było takie, o jakim marzysz i jakiego pragniesz.

Znajomość własnego typu jest dla Ciebie podstawą do rozwijania swojej Inteligencji Emocjonalnej w obszarze Świadomość siebie (więcej o inteligencji emocjonalnej na stronie www.eqmanagera.pl). To na tej wiedzy budujesz swoje poczucie własnej wartości, typ podpowiada Ci też w którą stronę pójść w kwestii edukacji, pracy i kariery – byś mógł robić to – do czego jesteś stworzony, wykorzystując swój potencjał i naturalne talenty.

 

Nigdy nie jest za późno na to, aby stać się tym, kim mogło się być.

George Elliot

Dla mnie poza tym różne typy osobowości są dobre, inspirujące i wartościowe – jeśli tylko są zrównoważone. Zatem żadnych ekstremalnych introwertyków, czy ekstrawertyków, żadnych nadmiernie stosowanych przez osoby S (sensing) instrukcji i szczegółów ani też wizji i koncepcji bez wdrażania (osoby N – intuition), równowaga miedzy rozumem i sercem (preferencje T / F), z planem i czasem na obowiązki i zabawę (preferencja J/P)

W zależności od kontaktów z ludźmi i celów tych relacji, można zbudować dla siebie całkiem ciekawe zestawy ulubionych typów osobowości, z którymi będzie się żył i pracowało nie tylko łatwo ale i przyjemnie. W końcu w życiu jest tyle wyzwań, trudności, przeszkód – że warto dbać o siebie i zapraszać do swojego życia osoby, z którymi jest nam po drodze.

I jeśli spojrzeć na różne obszary biznesowe lub towarzyskie, oto moja lista ulubionych typów:

 • Wsparcie emocjonalne: ISFJ, ESFJ, ESFP, ENFJ
 • Generowanie najlepszych rozwiązań na przyszłość/ kreatywność: INTJ, ENTJ, ENTP, ENFJ
 • Wdrożenie różnych pomysłów: ISTJ, ESTJ, ISFJ, ESFJ
 • Zabawa i rozrywka/ wakacje: ENTP, ENFP, ESFP, ESTP, ENTJ, INTJ, ESTJ
 • Skuteczne realizowanie celów z gwarancją rezultatów: ISTJ, ESTJ
 • Uczenie się od nich nowych umiejętności praktycznych: ISTJ, ISFJ, ESTJ, ESFJ
 • Źródło inspiracji: ENFJ, ENTJ, INTJ, ENTP, INTP
 • Przyjemność obcowania dla samego bycia razem: ENFJ, ESFJ, ENTJ, INTJ, ENFP, INFJ

 

Otaczaj się zawsze trzema rodzajami ludzi: inspirującymi, ekscytującymi i okazującymi wdzięczność”

 

Ty oczywiście możesz mieć swoją listę ulubionych typów osobowości. Pochwal się!

Podaj w komentarzu swój typ osobowości i te, z którymi najbardziej Ci po drodze w różnych tematach.

 

***

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwoju osobistym lub biznesowym – napisz do mnie. Umówimy się wówczas na 30 min bezpłatną konsultację, by sprawdzić czego potrzebujesz i czy ja mogę Ci w tym pomóc. Skorzystaj z formularza kontaktu.

Jeśli chcesz zbadać swój poziom Inteligencji Emocjonalnej – zajrzyj na stronę eqmanagera.pl

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

 

Polecane artykuły

3 Thoughts to “Jaki jest najlepszy typ osobowości?”

 1. Remigiusz

  Wsparcie emocjonalne: ISFJ, ESFJ, ENFP, INFP,ISTJ
  Generowanie najlepszych rozwiązań na przyszłość/ kreatywność: INTP, INTJ, ENTJ, ENFP, ENTP, ISTJ
  Wdrożenie różnych pomysłów: ISTJ, ESTJ, ISFJ, ESFJ
  Zabawa i rozrywka/ wakacje: ENTP, ENFP, ESTJ, ESTP, ENTJ, ISTJ, ISFJ,
  Skuteczne realizowanie celów z gwarancją rezultatów: ISTJ, ESTJ, ESFJ, ISFJ
  Uczenie się od innych nowych umiejętności praktycznych: ISTJ, ISFJ, ESTJ, ESFJ,ESTP
  Źródło inspiracji: ENFP, ENFJ, ENTJ, INTJ, ENTP, INTP
  Przyjemność obcowania dla samego bycia razem: ENFJ, ESFJ, ENTJ, INTJ, ENFP, INFJ,INTP

  1. Beata Stefańska

   A Pański typ osobowości to?

Zostaw komentarz