Całe szczęście jest Jerzy Janowicz

Pojawił się ostatnio, prawie znikąd, z talentem do gry w tenisa. To można było usłyszeć w wielu medialnych relacjach. Jednak On sam nie wziął się znikąd i Jego sukces nie był przypadkiem. Jerzy Janowicz pracował na to latami, z konsekwencją i przy wielu wyrzeczeniach całej rodziny (sprzedany rodzinny interes i mieszkanie). Wydaje się też, że Jego kariera została zaplanowana przez rodziców sportowców 20 lat temu, kiedy jako 2 latek otrzymał swoja pierwszą rakietę a w wieku 5 lat zaczął odbijać piłki. Od 6 roku życia zaczął uczęszczać do szkółki tenisowej i ten połknięty bakcyl żyje w Nim do dziś.

Wojciech Fibak mówi o Nim, że ma mocną psychikę i niczego się nie boi. Podczas wywiadów najchętniej odpowiada na precyzyjne pytania i najlepiej dotyczące treningów i tenisa. Każde inne wprawia Go w zakłopotanie i ma trudności z odpowiedzią na nie. Po sukcesie we Francji mówił, że „potrzebuje kilku chwil spokoju, musi nabrać dystansu do tego, co się stało. Dopiero wtedy zacznie planować, co dalej”. Myśli w perspektywie krótkoterminowej i koncentruje się na najbliższym zadaniu do wykonania: „gdyby osiem dni temu ktoś powiedział, że zagram w finale z Davidem Ferrerem, wyśmiałbym go. Jechałem tam z zamiarem przejścia eliminacji”

Odniesiony sukces Go zaskoczył i nawet oszołomił. Na ostatnim etapie rozgrywek pojawił się u Niego brak snu i apetytu – nie był wcześniej w takiej sytuacji – więc nie znał siebie i swoich reakcji na takie sytuacje. Sam powiedział, że: „gdybym taki wynik jak w Paryżu zrobił w połowie sezonu i musiał grać dalej, chyba bym tego mentalnie nie wytrzymał”.

To, co jest wg Niego ważne w tenisie to cierpliwość, wiara w siebie i czekanie, aż wreszcie coś zaskoczy. To jest charakterystyczne dla osób lubiących ciężką pracę, wysiłek rozłożony w czasie, powtarzalne działania prowadzące do jasno określonych celów. Dedykacja siebie i pełne oddanie dyscyplinie sportowej/ pasji czy talentowi artystycznemu przynosi efekty po latach konsekwentnych treningów (teoria 10 000 powtórzeń, książka pt.: Poza schematem). Janowicz sam mówi o sobie: „tenis jest dla mnie całym życiem”

Typ osobowości Pana Jerzego Janowicza – to ISTJ. Na tę wieść jeden z moich Klientów powiedział: „całe szczęście, że jest ten Jerzy Janowicz – bo jak tu żyć z informacją, że jestem jak Kaczyński” (ten sam typ osobowości.

W związku z tym, jeśli i Ty jesteś tym samym typem – pamiętaj, że ważne w typologii jest to w jakim stopniu korzysta się ze swoich preferencji, w jakim stopniu się niektórych nadużywa i równoważy tymi przeciwnymi i czy pracuje się nad swoim rozwojem osobistym.

Osoby o typie osobowości ISTJ są nadreprezentowane wśród osób zarządzających, na stanowiskach prezesów firm, dyrektorów zarządzających i polityków.

Cieszę się więc, że takie osoby jak Jerzy Janowicz mogą odczarować trochę ten typ osobowości i kojarzyć się z sukcesem, konsekwencją, pasją i radością a nie tylko ze smutkiem, powrotem do historii, rozliczaniem, krytycyzmem, agresją i brakiem zaufania.

zdjęcie pochodzi z serwisu: sport.interia.pl

Polecane artykuły

Zostaw komentarz