Ruch to zdrowie

Drogi Managerze, jeśli Twoje życie polega głownie na tym, że jeździsz służbowym samochodem, wiele godzin spędzasz na naradach w sali konferencyjnej, a jedyny wysiłek jaki sobie fundujesz – to przejście być może do 2 skrzydła budynku w pięknym biurowcu – to lepiej się zastanów czy to na pewno dobra droga do zdrowia.

Wkrótce bowiem Twój organizm może dać Ci znać o tym, że nie dbasz o siebie wystarczająco.

Twoje ciało potrzebuje ruchu, wysiłku fizycznego, ćwiczeń. Ruch daje Ci nie tylko smukłą sylwetkę (piękny „kaloryfer” u panów i smukłą kibić u Pań), to przede wszystkim sprawnie działające narządy wewnętrzne i komfort życia. Ruch ma wpływ na to, jak:

  • Twój organizm trawi pożywienie, jakie mu dostarczasz każdego dnia (im mniej ruchu, tym bardziej potrzebujesz zadbać o niższą kaloryczność posiłków, może też spadać perystaltyka jelit)
  • pracuje Twoje serce (im mniej ruchu, tym większe ryzyko nadciśnienia)
  • jak działają Twoje mięśnie (sztywność mięśni, urazy)
  • jak działa Twoja wątroba ( aby toksyny mogły być usuwane z wątroby – potrzebny jest ruch)
  • jak pracuje Twoja trzustka (mniejszy ruch sprzyja cukrzycy)
  • funkcjonuje Twoje libido i aktywność seksualna
  • działa Twój układ kostny ( niższa aktywność fizyczna – to często kłopoty ze stawami)
  • jak często łapiesz infekcje i przeziębienia
  • jak szybko się starzejesz

 

Może nawet pomyślisz: „tylko kiedy ja mam ćwiczyć”, albo „jak ja nie lubię biegać”,  lub też „muszę się zmuszać do tych ćwiczeń”. Warto by aktywność fizyczna była dopasowana do Twojego trybu życia, temperamentu, pasji/ zainteresowań/ preferencji (np w pomieszczeniach lub na zewnątrz), możliwości finansowych (klub osiedlowy lub ekskluzywny), otoczenia (samodzielne ćwiczenia lub w grupie), stanu zdrowia (na jakie aktywności możesz sobie pozwolić pod kontrolą lekarza). I na koniec – warto by była zaplanowana. Jeśli umieścisz na swojej liście „to do” – aktywności fizyczne – łatwiej Ci je będzie realizować w praktyce. Warto też skupić się co dzięki ćwiczeniom zyskasz, zamiast koncentrować się na tym czego nie lubisz, ile to wysiłku kosztuje i jakie to będzie trudne.

Dużo zdrowia zatem i przyjemności w praktykowaniu aktywnego trybu życia !

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz