Miłosne stereotypy – to poglądy na temat miłość i związków, które mogą wiązać się z jakimiś przekonaniami zaczerpniętymi z seriali czy filmów, romantycznej literatury, opowieści osób dla nas ważnych – które miały jakieś doświadczenia w tej sferze życia. Mogą też wynikać z braku wiedzy o sobie, innych ludziach, związkach i miłości. Twoja rodzina mogli być źródłem tych prawd, bądź sam mogłeś wyrobić sobie takie zdanie obserwując życie np. swoich rodziców.
Stereotypy wpływają na to jakie postawy i zachowania przyjmujemy w relacji z potencjalnym partnerem i mają ogromny wpływ na to, jak potem rozwija się miłość między ludźmi. Może niektóre z nich są Ci bliskie?
- Miłość – to pożądanie. Zdarza się, że osoba mówi że kocha swojego partnera lub partnerkę. Ma jednak na myśli fizyczne pożądanie. To jednak nie musi mieć wiele wspólnego z miłością. Co więcej może w istotny sposób zaburzać percepcję wartości partnera i jego wkład w budowanie związku.
- To idealny partner dla mnie. Zapraszanie do swojego życia kogoś, o kim mamy dobre zdanie lub pasuje ogólnie do naszego wyobrażenia, być może zaspokaja jakieś nasze potrzeby lub wyrównuje nasz braki (np. niskie poczucie własnej wartości, brak samodzielności, braki finansowe). Niestety po kilku miesiącach (a niektórzy odkrywają to nawet dopiero po kilku latach) może okazać się, że to zupełnie nieodpowiednia dla nas osoba pod względem charakteru, osobowości, stylu życia czy wyznawanych wartości.
- Konflikt jest stałym elementem związku. Czasami dla świętego spokoju, w celu ochrony siebie lub też by zachować dobre samopoczucie partnerzy nie zwracają uwagi na powody dla których pojawiają się miedzy nimi konflikty. One jednak mówią o ważnych różnicach miedzy nimi, innych priorytetach czy wartościach. Niektórych z nich nie da się pogodzić ani też lekceważyć, bo nie są dobrą podstawą do budowania czegokolwiek ani dziś ani na przyszłość. I o ile różnice zdań, inne spojrzenie na różne kwestie mogą być budujące i rozszerzające perspektywę dla partnerów – to trudno budować związek na konfliktach.
- Dramaty i napięcia dla niektórych osób to przejaw prawdziwej miłości. Pytanie tylko czy miłość musi wiązać się z tak ogromnymi kosztami osobistymi, generować skrajne emocje i być nieustającą walką lub przeciąganiem liny dwóch zawodników.
- Związek trzeba utrzymać za wszelką cenę – bo co inni powiedzą. Strach przed opinią innych – rodziny, sąsiadów, kolegów może być tak paraliżujący – że jeśli nawet w relacji nie dzieje się dobrze, partner nie traktuje drugiej osoby dobrze, nie odnosi się do niej z szacunkiem, ona ma przekonanie że za wszelką cenę taki związek trzeba utrzymać.
- Ciągłe bycie „na haju”. Są osoby, którym wydaje się, że miłość to ciągłe bycie w stanie zamroczenia, fruwających motyli w brzuchu i życia jak w malignie. W tej sposób mylą stan zakochania, który pojawia się na początku związku i chcieliby utrzymać go już na zawsze, nawet kiedy związek przechodzi różne fazy i zmiany.
- Szukanie ekscytujących różnic. Podobieństwa dają większą szansę na harmonię, spokój w związku i możliwość porozumienia. Są jednak osoby, które namiętnie poszukują skrajnie różnych od siebie osób do kochania. Potem jednak te same cechy charakteru, pasje, zachowania, które nas uwiodły, mogą stać się powodem konfliktów czy rozczarowań ale tez powodem pretensji i kłótni. Po zaciągnięciu jednak zobowiązania bycia i życia razem nie zawsze osobie starcza sił i odwagi, by przyznać się do błędnego wyboru, podjęcia decyzji o rozstaniu i zadbaniu o siebie u boku właściwego partnera.
- On/ ona musi mnie kochać do końca życia. Związek to dobrowolna relacja dwojga ludzi i nawet jeśli zaciągają miedzy sobą jakiś rodzaj zobowiązania (przysięga małżeńska, umowa) to każde z nich może zmienić zdanie i nie da się tej osoby przy sobie zatrzymać siłą.
- Ja zarabiam i płacę – wiec mam więcej do powiedzenia w sprawach naszego związku. Mnie się należą specjalne prawa i przywileje, bo Ty wychowujesz tylko dzieci, prowadzisz dom. Jeśli nie ma równowagi między osobami, a miłość jest uwarunkowana siłą pieniędzy – to o partnerstwie, zaufaniu, wymianie (dawanie i branie), czy rozwoju związku – trudno mówić.
Przez lata mogłeś też wysłuchiwać w swoim otoczeniu też popularnych mitów na temat miłości – które tak mocno zapadły Ci w pamięć, że trudno Ci się od nich oderwać. Oto kilka z nich:
- Prawdziwa miłość wszystko zwycięża.
- Prawdziwą miłość rozpoznaje się od razu, od pierwszego wejrzenia.
- Każdemu dana jest w życiu tylko jedna prawdziwa miłość.
- Idealny partner w pełni zaspokoi wszystkie moje potrzeby i oczekiwania.
- Jeśli między dwojgiem ludzi istnieje bardzo silna chemia seksualna, musi to być miłość.
- Miłość Ci wszystko wybaczy.
- Miłość mija. Zostają obowiązki. Dlatego małżeństwo (związek) to przede wszystkim odpowiedzialność
- Dobry seks w związku to podstawa, reszta się sama jakoś ułoży
Jeśli Twoja głowa jest bogata w stereotypy lub mity na temat miłości – nie dziw się, że niektóre Twoje wybory partnerów mogą nie przynosić Ci miłości, na jaką zasługujesz. Może to czas na porządki w wyobrażeniach na temat miłości, definicję tego czym miłość dla Ciebie jest i określenie najlepszego partnera – jakiego chcesz rozpoznać i zaprosić do swojego życia.
Może znasz jakieś inne mity, czy stereotypy na temat miłości? Podziel się nimi w komentarzu