Synergia wizjonerów i realizatorów

wizjonerzy kontra realizatorzyJedni bez drugich nie maja szans na przetrwanie w biznesie. I nawet jeśli patrzą na siebie krzywo, dochodzi do nimi do nieporozumień – lepiej by żyli w symbiozie i dążyli do synergii. Tylko wtedy są w stanie osiągać sukcesy i korzystać z tej współpracy.

Wizjonerzy w naturalny sposób tworzą, ulepszają i kreatywnie podchodzą do każdego zadania biznesowego. Oglądają różne sytuacje z wysokiej perspektywy i błyskawiczny sposób łączą różne elementy, rozpoznają wzorce i modele, potrafią z wykorzystaniem intuicji przewidzieć konsekwencje na przyszłość. Ale za to męczą się przy wdrażaniu swoich pomysłów, myślenie o szczegółach ich frustruje, pilnowanie przepisów i procedur niektórych skutecznie demotywuje i ogranicza ich kreatywność. Jednym słowem twarde stąpanie po ziemi – to nie ich bajka.

Za to Realizatorzy są mistrzami świata we wdrażaniu koncepcji wizjonerów, z dużą cierpliwością rozpisują na drobne kroki wszelkie procesy i procedury i są podstawą działania każdej firmy i każdego zespołu. Za to mają często dużą niechęć do wybiegania myślami w daleką przyszłość i tworzenia abstrakcyjnych czy filozoficznych teorii, których nie da się zastosować od razu.

Obstawianie się „swoimi” – czyli przedstawicielami podobnych typów osobowości może nawet na początku sprawiać wrażenie komfortu, ale tak naprawdę może być przyczyną wielu kłopotów Managera. Bo jak tu mieć efekty – skoro wizjonerzy głównie tworzą i inspirują ale często tych koncepcji/ pomysłów nie wdrażają. Lub też, jak tu mieć nową jakość – skoro wdrożyciele ufając swoim doświadczeniom, lubią stałe i sprawdzone sposoby, trzymają się przepisów i mogą osiągać tylko to – co już osiągnęli do tej pory.

Tylko synergia między tymi dwoma światami jest gwarancją sukcesów

w Zespole i w Firmie

Zatem drodzy wizjonerzy ENFJ, ENFP, ENTJ, ENTP, INTJ, INTP, INFJ, INFP szukajcie wsparcia w osobach S – by to – co tworzycie miało szansę przynieść Wam sukces.

Drodzy realizatorzy ESTJ, ESTP, ISTJ, ISTP, ISFJ, ISFP, ESFJ, ESFP szukajcie w swoim otoczeniu osób N – by nabywać nowych umiejętności, uczyć się rozszerzać swoją perspektywę postrzegania rzeczywistości i rozróżniać pomysłowość od kreatywności.

Zachęcam Was do współpracy, bo jako Zespół, który czerpie z różnorodności Waszych mocnych stron i potencjału, możecie osiągać więcej i więcej, a poza tym niech każdy z Was pamięta:

„Mógłbyś osiągnąć w życiu wszystko, co chcesz, gdybyś tylko choć trochę pomógł innym ludziom osiągnąć to, czego oni chcą”

(Zig Zigler)

 Ps. Znasz takie firmy czy zespoły – gdzie pracownicy nie potrafią lub nie chcą korzystać z tego, że są od siebie różni?

Polecane artykuły

Zostaw komentarz