Sztuka współprowadzenia programów

Natknęłam się ranking popularności par prowadzących poranne programy w mojej byłej stacji telewizyjnej (TVN).  Ranking ten wygrywa Dorota Wellman i Marcin Prokop z 82% (próba 2263 głosów). Potem jest długo, długo nikt … aż wreszcie na 2 pozycji z 10% Magda Mołek i Marcin Meller, potem Kinga Rusin i Bartosz Węglarczyk z 5% i na samym końcu Jolant Pieńkowska i Robert Kantereit z 3%.

Ponieważ źródło te rankingu może być nieco tendencyjne (portal rozrywkowy) i mało reprezentacyjne dla całej populacji, to może jednak warto zastanowić się przez chwilę co stoi za sukcesem liderów tego zestawienia.

Dorota Wellman – typ osobowości ESTJ, Marcin Prokop to typ osobowości INTJ. Łączy ich poczucie humoru, dystans do siebie i świata, pasja z jaka wykonują swoje zadania we wspólnym prowadzeniu programu, obydwoje dużo czytają i lubią mieć swoje zdanie na różne sprawy bez konieczności udowadniania zawsze swoich racji, są logiczni i lubią się trzymać ustaleń i planów. Uzupełniają się w  energii z jaką się zachowują między sobą ale też w relacjach z gośćmi zapraszanymi do programów. Sama Wellman mówi o tej relacji: My się po prostu prywatnie znamy i lubimy. Nie ma zawiści, nie ma zazdrości”. Pani Wellman jest osobą skoncentrowaną na szczegółach, tu i teraz, lubi odnosić do otaczającej ją rzeczywistości. Marcin Prokop to typ wizjonera myślącego o przyszłości, strategii, optymalizacji przychodów (interesuje go od lat inwestowanie środków: giełda, fundusze). Marcina Prokopa pamiętam jeszcze z czasów Jego i mojej współpracy z MTV Classic, kiedy to z Beatą Sadowska wspólnie prowadzili program. Trzeba przyznać, że od tamtego czasu wzmocnił swoje umiejętności ekstrawertycznych zachowań przed kamerą ale sposób pracy i przede wszystkim przygotowanie się do tematu prowadzonej rozmowy ciągle pozostają takie same. Jak pokazują komentarze internatów, Wellman i Prokop stanowią obecnie wzór do naśladowania dla pozostałych kolegów ale też i innych prezenterów z pozostałych stacji.

O ile Dorota Wellman sprawdza się też świetnie solo przy prowadzeniu programu w TVN Style gdzie polecała ciekawe książki (Czytam bo lubię) lub w programie o trudnych sytuacjach życiowych (Ten jeden dzień), to Marcin Prokop przy prowadzeniu teleturnieju już nie był tak spontaniczny, elastyczny i naturalny (Milion w minutę). W parze natomiast z Szymonem Hołownią (Mam talent) znów prezentował się wyśmienicie i obaj byli często ważnym, jak nie najważniejszym elementem programu (błyskotliwe puenty, żarty sytuacyjne, pozytywna energia). Pani Wellman sprawdziła się też w parze z Magdą Mołek lub Pauliną Młynarską w programach na TVN Style (Miasto kobiet).

W parach Rusin –Węglarczyk, Pieńkowska- Kantereit pojawiają się: kontrola, krytyka, nawet pogarda, ocena zamiast faktów, wywyższanie się, zarozumiałość, brak dopasowania do rozmówcy, nieadekwatne reagowanie, brak elastyczności, zbyt poważne podejście do niektórych tematów, brak równowagi między prowadzącymi, brak umiejętności słuchania lub zadawania pytań, monologowanie, ekshibicjonizm, egocentryzm. Takie zachowania i zjawiska ciągną w dół nie tylko oglądalność programów, ale też są źródłem etykietek jakie prowadzący dostają od widzów i kolegów i mimo czasami pracy nad sobą lub pomimo działań pr-owych nie mogą się z nimi rozstać przez lata.

Zatem sekret sukcesu w ko-prowadzeniu programów tkwi raczej w dopasowaniu się, tzw. chemii między osobami, różnorodności i umiejętności dopasowania się, otwartości, umiejętnościach komunikacyjnych. Nie bez znaczenia jest też zdrowie psychiczne czyli wysokie poczucie własnej wartości, brak lęków i kompleksów, dystans do siebie i świata, odporność psychiczna. Wydaje się też, że rozumienie swojej roli prowadzącego i odpowiedzialności wobec widza/ rozmówcy/ gościa programu ma istotny wpływ na efekt końcowy.

zdjęcie pochodzi z serwisu se.pl

Polecane artykuły

7 Thoughts to “Sztuka współprowadzenia programów”

 1. Kajetan

  A może chodzi o zwyczajne poczucie humoru, którego brak pozostałym parom, a które można ( chyba ) uznać za papier lakmusowy dla określonego ( atrakcyjnego ) typu osobowości ? Poczucie humoru rozumiane jako dystans do siebie i innych, inteligencja i poszanowanie rozmówcy, otwartość, ekstrawertyzm, nieszablonowość – bo to wszak idzie ze sobą w parze.
  Miałem podobne przemyślenia dotyczące par ko-prowadzących z Kubą Wojewódzkim w programach radiowych ( Poranny WF, obecnie Zwolnienie z WF-u ).
  Moje spostrzeżenia, jako laika, są następujące – i tu posłużę się pytaniem:
  Dlaczego partnerzy tacy jak A. Szulim, M. Stuhr, Cz. Mozol, M. Figurski stanowią znacznie atrakcyjniejsze pary dla Kuby niż np. B. Węglarczyk ?
  Stawiam ćwierćdolarówkę, że równie nieatrakcyjnie prezentowały by się zestawione z nim połówki w postaci K. Rusin, J. Pieńskowskiej czy R. Kantereit`a. Znaczna różnica typów osobowości, charyzmy ? Nie sądzę, wszak Raczek i Kydryński byli klasą dla samych siebie …

  Pozdrawiam

  Kajetan

  1. Beata Stefańska

   Gdyby poczucie humoru było przepustką do srebrnego ekranu ….to zabrakło by częstotliwości a w ramówkach nie byłoby czasu na bloki reklamowe 🙂
   W przypadku Wojewódzkiego nie o różnice osobowości tu chodzi. Jak myślisz – o co?

 2. Kajetan

  ooops, co za faux-pa !… oczywiście chodziło o Kałużyńskiego i Raczka 🙂

 3. Kajetan

  Akceptacja do przekraczania granic ( konwenansów ) ? strzelam 🙂

  1. Beata Stefańska

   próbuj dalej 🙂

   1. Ania

    Witam. Czytam regularnie Pani blog, więc chciałabym się pokusić o „strzelenie” 10 typów osobowości – akurat w większości wybrałam serial „Ranczo”, ponieważ jestem jego wierną fanką.
    Więc tak:
    1. Michałowa – ISTJ
    2. Ksiądz- ISFJ
    3. Wójt – ESTJ
    4. Czerepach – INTP
    5. Lucy – ENFJ
    6. Kusy – INFJ
    7. Klaudia – ENTJ
    8. Wójtowa – ESTP
    9. Lodzia – ISFJ
    10. dr Wezół – ISFJ
    A jeszcze inne osoby to:
    Kuba Wojewódzki – ESTP
    Krzysztof Ziemiec – ISFJ
    Edyta Zapendowska – ISTJ
    Kora – ESTP
    A mój typ to : INFJ.
    Jaka trafność? 🙂

    1. Beata Stefańska

     Aniu – dziękuję za tą całą typologię serialu. Ja niestety nie jestem w tzw jego „targecie” (grupa celowa) – wiec liczmy że inni fani się odezwą. Co do pozostałych osób nie zgadzają się typy Wojewódzkiego, Kory – tu raczej skupiaj się na tym jaka jest osoba, a nie jaką rolę odgrywa na scenie lub czasami jaką maskę wkłada przed kamerą – by zrealizować scenariusz. Jeśli miałaś na myśli Elżbietę Zapendowską – to rzeczywiscie reprezentuje typ osobowości ISTJ.

Zostaw komentarz