Talenty Gallupa, a rzeczywistość biznesowa

Ostatnio wiele osób interesuje się  Talentami Gallupa.

I oczywiście o ile zrobienie testu on line to niewielki koszt – to jednak otrzymanie wyniku z 5 wiodącymi talentami wielu osobom niewiele mówi. W Polsce kilka osób dobrze potrafi interpretować te wyniki, przekładając je na bieżące działanie, misję życiową czy planowanie kariery. Reszta osób próbuje się tym zajmować, ale efekty tych diagnoz bywają często wątpliwej jakości i mogą daleko odbiegać od rzeczywistości, w której są Managerowie.

Przykłady z życia

Oto kilka przykładów na to, że wiedza deklaratywna o sobie – którą osoba badana wpisała on line – trochę mało jest spójna z tym jak ta osoba się zachowuje. Być może ten talent jest schowany na lepsze czasy lub okazję…

Typ osobowości ESTJ w talentach Gallupa posiada Stratega.

Definicja Stratega mówi:

Umiesz dostrzec, co kryje się „za zakrętem”. Wyobrażasz sobie różne sposoby rozwiązania danego problemu, a potem odrzucasz te, które wiodą donikąd. Dlatego potrafisz zaplanować i poprowadzić nawet trudne i długotrwałe projekty. Możesz mieć łatwość przygotowania alternatywnych rozwiązań. W zderzeniu się z trudnościami czy nowymi wyzwaniami możesz łatwo odnajdywać nowe schematy i kluczowe elementy.

Osoba ta jest tak skupiona na szczegółach, że ma spory kłopot z wyciąganiem wniosków i myśleniem syntetycznym. Wszystko wymaga instrukcji i precyzyjnego opisu, a bez tego nie jest w stanie ruszyć z nowym działaniem do przodu. O myśleniu więc co jest „za zakrętem” nie ma mowy. Może prowadzić długotrwałe projekty, robić dużo, czasami nawet mylić ilość podejmowanych działań z ich efektywnością. Rozwiązania jakie przygotowuje są oparte na doświadczeniu, pomysłach innych lub wiedzy zdobytej na szkoleniach. Może być ich dużo – ale przygotowywanie alternatywnych rozwiązań odwołuje się do posiadanych zasobów i nie zawsze może uwzględniać wszystkie okoliczności czy konsekwencje na przyszłość tego co ma miejsce teraz. W przypadku trudności osoba ta sięga do rozwiązań siłowych. Czasami schematy, których się wyuczyła nie pasują po prostu do sytuacji a ona na siłę próbuje je zastosować. No więc to jest przykład działania Stratega czy jednak nie Stratega?

Typ osobowości ESTP, też ma Stratega.

Utrzymuje krótką perspektywę czasową w swoim myśleniu. Nie myśli o konsekwencjach swoich działań – ważne by się działo, dużo i intensywnie. Zgadza się na różne rozwiązania ale nie wnosi specjalnie niczego wartościowego w dyskusji. Chętnie się podczepia pod gotowe alternatywy bo kosztuje ją wiele wysiłku wymyślenie czegoś oryginalnego i innowacyjnego (wzoruje się najczęściej na rozwiązaniach opisanych w książkach lub sprawdzonych wcześniej w innych sytuacjach). Planowanie ogranicza się do zapisania na kartce czegoś, a najlepiej kiedy ktoś coś zaplanuje. Nie ma niestety wdrożenia planów – bo osoba działa pod wpływem impulsów i ciągle zmieniających się potrzeb najbliższego otoczenia. I znowu, to jest Strateg czy raczej nie?

Typ osobowości ISFJ, ma w talentach Gallupa: Współzależność i Indywidualizacja

Współzależność

Umiesz budować pomosty między ludźmi – takie nici porozumienia, bo czujesz się częścią większej całości: rodziny, firmy, miasta, kraju, czy świata. Twierdzisz, że każdy z nas jest elementem większej całości i nikt nie jest oderwany od innych ludzi lub natury.

Indywidualizacja

Wnikliwie przyglądasz się różnicom między poszczególnymi ludźmi. Dla Ciebie nieważny jest ogół, szara masa tłumu. W każdym człowieku starasz się dostrzec charakterystyczne dla niego dobre i złe cechy. Może Cię intrygować niepowtarzalność każdej osoby.

W interpretacji wyników osoba ta otrzymała od konsultanta zajmującego się Gallupem   informację, że powinna na nowym etapie zawodowym zajmować się rekrutacją pracowników – bo spełni się w takim działaniu wyśmienicie. Moje obserwacje po kontaktach z tą osobą pokazały, że budowanie pomostów być może się odbywa w gronie najbliższych osób (sprawdzone, stałe i bezpieczne relacje), ale poza tym osoba ta ani nie jest zainteresowana innymi osobami, ani ciekawa tego co z tych relacji mogłoby dla niej wyniknąć. Myśli schematycznie i jest tak przywiązana to tego „jak powinno być” lub „co się kiedyś sprawdzało” – że nawet jakby spotkała na swojej drodze talent – to śmiem wątpić, by potrafiła go rozpoznać. Rzeczywiście można u niej zaobserwować elementy Indywidualizacji, skupia się bowiem dużo na sobie, swoich potrzebach i emocjach. Nie ma niestety już takiej postawy w stosunku do innych osób.

Zatem czy ta Indywidualizacja i Współzależność to rzeczywiście talenty tej osoby?

Mam taką refleksje po różnych doświadczeniach z Talentami Gallupa, że aby je rozpoznać, trzeba mieć wysoki poziom świadomości siebie, umieć rozdzielić wiedzę na temat JA idealnego od JA realnego. Wiedza deklaratywna w teście – jaki chciałbym być może robić więcej krzywdy niż pożytku. Bo jeśli ktoś uwierzy, że jest Strategiem, rozgłasza wszystkim dookoła, że nim jest i buduje swoje dobre samopoczucie na tej koncepcji, a potem w pracy wpada w micro zarządzanie, potrzebuję na wszystko instrukcji i trzeba tę osobę prowadzić za rękę – to co mi po takiej wiedzy, że jest Strategiem, skoro nim nie jest. „Niby Strateg” buduje po zrobieniu testu Gallupa swój obraz na wyobrażeniach i kłamstwach, które pozwalają zachować mu jakiś poziom komfortu na obecnym etapie życia. Tylko trzeba też wiedzieć, że przychodzą sytuacje i ludzie, którzy w najmniej oczekiwanym momencie mogą zburzyć ten misternie wydziergany obraz i co wtedy? Z czym ta osoba zostaje?

Zanim podejdziesz do badania Gallupa, kluczowe jest uporządkowanie wiedzy o sobie i posiadanie realistycznego obrazu własnych kompetencji, preferencji oraz sposobu działania. To narzędzie nie posiada skali kłamstwa ani wyników porównawczych – opiera się wyłącznie na deklaracjach osoby badanej. Oznacza to, że wyniki są tak dobre, jak samoświadomość osoby przystępującej do kwestionariusza. Często zdarza się, że raport przedstawia talenty, które w rzeczywistości nie znajdują odzwierciedlenia w zachowaniu danej osoby w środowisku biznesowym. Może to wynikać z błędnego postrzegania siebie, chęci dopasowania się do pożądanych cech lub zwyczajnej nieświadomości własnych mechanizmów działania. Bez rzetelnej refleksji nad sobą, wyniki testu mogą stać się jedynie iluzją talentów, zamiast realnym drogowskazem do rozwoju.

***

Jeśli jesteś zainteresowany płatną konsultacją rozwojową o swoich talentach – napisz do mnie z użyciem formularza kontaktu.

Polecane artykuły

Zostaw komentarz