Twarda empatia Managera

Każde nadużywanie mocnej strony Managera, może stać się jego piętą achillesową. Czy jeśli weźmiemy pod uwagę empatię Managera – można ona zaszkodzić Managerowi w zarządzaniu ludźmi? Niestety tak. Gdy Manager jest za bardzo empatyczny może mieć trudność w przekazywaniu korygującej informacji zwrotnej, dyscyplinowaniu pracowników, rozliczaniu ich z celów i wyników, radzeniu sobie z trudnościami, zarządzaniu konfliktem czy rozstawaniem się z pracownikami.

Rodzaje empatii

Empatia poznawcza odpowiada za to, że Manager jest w stanie rozumieć perspektywę drugiej osoby, jej sposób myślenia (opinie, poglądy) czy wartości, standardy, normy – jakimi się kieruje. Dzięki niej może skutecznie komunikować się z pracownikiem dopasowując swój styl do jego potrzeb i możliwości.

Empatia emocjonalna pozwala Managerowi rozpoznawać i rozumieć emocje i uczucia pracowników, rozpoznawać  sygnały w komunikacji niewerbalnej, odpowiednio reagować na jego potrzeby, stawiać się w sytuacji drugiej osoby, współodczuwać.

Skąd bierze się empatia?

Na jej rozwój mają miedzy innymi wpływ predyspozycje biologiczne (geny, temperament, osobowość), predyspozycje psychologiczne (wzorce z dzieciństwa, relacje z rodziną, sposób naszego wychowania, poczucie bezpieczeństwa, rozumienie i branie odpowiedzialności za siebie, współodpowiedzialność), predyspozycje środowiskowe (styl życia i środowisko, w którym żyjemy).

Czy empatia jest potrzebna Managerowi?

Zarówno empatia poznawcza jak i emocjonalna przekładają się na większość kompetencji managerskich. Trudno bowiem wyobrazić sobie wysokie kompetencje komunikacyjne, budowania relacji czy przywództwo bez empatii. Empatia ma też wpływ na rozwój umiejętność współpracy, budowania zespołów, rozwój pracowników, wywieranie wpływu, rozwiązywanie konfliktów czy podejmowaniu decyzji.

Ważne jednak, by nie nadużywać empatii w biznesie. W środowisku pracy potrzebna jest tak zwana „twarda empatia”, która polega na utrzymaniu w równowadze celów i wyników biznesowych z troską o pracownika czy zespół. I wcale nie chodzi tu o to, by być surowym szefem, czy nie szanować ludzi lub ignorować świat uczuć i emocji. Wręcz przeciwnie. Ważne jednak by pamiętać, że korporacja do miejsce, do którego pracownicy zostali zaproszeni by realizować cele biznesowe i dostarczać konkretne efekty, a nie być przechowalnią osób, które czasami nie chcą pracować w określonych standardach, czasami praca dla nich to zło konieczne, czasami nie mają predyspozycji, a czasami nie traktują pracy poważnie bo taką mają filozofię życia.

Niestety niektórzy Managerowie zapominają o równowadze miedzy zadaniami i ludźmi i nadmiernie koncentrują swoją uwagę na głównie na działaniach, wynikach i produktywności. Stawiają wówczas zadania nad ludźmi. Są też tacy, którzy nadmiernie opiekują się swoimi pracownikami, wyręczają ich, akceptują brak wyników czy niewystarczające kompetencje, sami wykonują pracę za podwładnych, ukrywają brak efektywności pracowników – by zachować dobre z nimi relacje czy myślenie o sobie w roli Managera. Oni stawiają często ludzi nad zadaniami. Pierwszym brakuje często umiejętności społecznych (w tym empatii i tej poznawczej i tej emocjonalnej), drugim czasami celowości myślenia i działania, analitycznego podejścia, produktywności i rozumienia roli Managera.

Co może pomóc Managerowi w rozwijaniu empatii

Na pewno praca ze sobą i to musi być proces, a nie jednorazowa akcja, szczególnie po szkoleniu, otrzymaniu wyników badania Inteligencji Emocjonalnej, czy krytycznym feedbacku z otoczenia.

Warto ćwiczyć uważność – bycie tu i teraz, obserwowanie siebie i innych, rejestrowanie zachowań, uczuć i emocji swoich i innych osób. Na pewno pomocne jest też słuchanie i nie tylko uchem zbierającym fakty ale też relacyjnym czy terapeutycznym (model 4-ga uszu Von Thuna). Ważne jest budowanie świadomości tego – co dzieje się ze mną, co mówią mi moje własne emocje i jak sobie z nimi radzę. Można tez obserwować ludzi empatycznych w różnych sytuacjach biznesowych i życiowych i uczyć się od nich, oglądać filmy, szukać kontaktów ze zwierzętami (psy).

 

Który rodzaj empatii jest Twoją mocną stroną? Empatia poznawcza czy empatia emocjonalna?

 

***

Diagnoza poziomu empatii w badaniu EQ Managera

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz