Żeby informacja zwrotna do pracownika działała

informacja zwrotna do pracownika

Informacja zwrotna  – to podstawowe narzędzie każdego managera. I mimo, że na wielu szkoleniach managerskich różne modele dawania feedbacku są omawiane i potem często ćwiczone – to jednak nadal niektóre z nich nie działają w praktyce.

Dlaczego tak się dzieje? Czasami samo narzędzie ma starą formułę, która nie zawsze jest dopasowana do typu pracownika, pokolenia jakie pracownik reprezentuje. Bywa też, że informacja przekazywana jest w nieodpowiednim czasie i miejscu, gdy pracownik nie jest w stanie z niej skorzystać. Częstym też błędem jaki się pojawia – to komunikat w których jest dużo oceny, która bezpośrednio uderza w człowieka i jego poczucie własnej wartości. Jak zatem dawać feedback – by był skuteczny i przekładał się na zachowania i postawy pracownika.

Pochwała

Chwal pracowników często i dbaj o to, by była to informacja oparta na faktach. Doceniaj wyniki, zaangażowanie, starania i wkład pracownika w pracę zespołu. Dbaj jedynie by nie zalewać takimi informacjami osób introwertycznych na forum. Mogą bowiem nie chcieć, aż w takim stopniu skupiać na sobie uwagi innych. Dla osób ekstrawertycznych pochwała w gronie innych członków zespołu – może być ważna i wartościowa. Jeśli masz wątpliwości – zapytaj pracownika w jakiej formie chciałby, abyś go chwalił.

Zachęcaj pracownika do kontynuowania takich zachowań/ działań – które Ci się podobają, w przyszłości. Pamiętaj, że jego motywacja karmi się nagrodą. Zatem to, że zauważasz wysiłek pracownika może być dobrym wzmocnieniem, bez konieczności dawania od razu gratyfikacji finansowej.

Korekta

  1. Zadbaj o to, by dawać korygującą informację zawsze w cztery oczy.
  2. Trzymaj się faktów. Możesz opisać sytuację, w której pracownik zachował w określony sposób, czy zrobił coś – co Ci się nie spodobało.
  3. Pamiętaj, by powiedzieć jak to zachowanie wpłynęło na Ciebie (np. jestem zaskoczony, jest mi przykro, jestem rozczarowany, nie mam na to zgody).
  4. Mów o swoich oczekiwaniach, czyli co i jak chcesz aby pracownik zrobił inaczej, zmienił czy poprawił (bez takich wskazówek niektóre typy osobowości mogą nie móc zmienić swojego zachowania).
  5. Sprawdzaj co pracownik zrozumiał z tego co powiedziałeś. To jest o tyle ważne – że każdy słyszy coś, co może akurat pasować do jego obrazu w głowie na temat sytuacji; może być pod wpływem emocji i nie usłyszy wszystkiego; ma swoje założenia w głowie i będzie chciał się trzymać swojego wyuczonego sposobu działania lub myślenia.
  6. Wzmocnij pracownika na koniec takiej rozmowy, by wiedział lub czuł, że mimo tego błędu nadal masz do niego zaufanie i chcesz dalej z nim współpracować.

 

Potencjalne pułapki dawania szczególnie informacji zwrotnej korygującej, to: udzielanie jej pod wpływem emocji, stosowanie oceny pracownika i komunikatu Ty (bo ty jesteś, przez Ciebie itp), gdy pracownik nie jest gotowy jej przyjąć (emocje, wzburzenie, brak możliwości koncentracji na rozmowie), brak znajomości pełnego obrazu sytuacji przez Szefa, konflikt między pracownikiem a Szefem (nie słucham informacji do kogoś – kto jest niekompetentny – bo przez niego …), niechęć do uczenia się pracownika i korzystania z informacji zwrotnej (ego, negatywne nastawienie, schematyczne i sztywne myślenie), brak jasnych oczekiwań co do jakości pracy czy wyniku – jaki pracownik ma dostarczyć, brak ustalonych zasad pracy w zespole (ustalenie że dajemy sobie feedback i służy on rozwojowi, jakości naszej pracy, zabezpieczeniu wyników).

Warto też, byś rozumiał swoją odpowiedzialność w sytuacji dawania informacji zwrotnej. Ty ją przekazujesz zgodnie ze sztuką, dbasz o jej rzetelność, trzymasz się faktów, prowadzisz rozmowę w odpowiednim otoczeniu i przygotowujesz się do niej. Nie masz jednak wpływu na to jak pracownik zareaguje od razu kiedy rozmawiacie, ale też po wyjściu od Ciebie ze spotkania.

Ucz zatem pracowników jaka jest wartość informacji zwrotnej, informuj o swoich intencjach (po co ją dajesz i w czym ona może pomóc pracownikowi). Sam też pozyskuj informacje zwrotną na temat swojej pracy. Bądź przykładem zasad, które obowiązują w Waszym Zespole.

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz