4 typy pracowników w Zespole

Zespoły wypracowują więcej, w Zespole ludzie się wzajemnie od siebie uczą dzięki czemu rośnie wartość Zespołu, wspierają się w problemach, wspólnie świętują sukcesy i mogą osiągać ponad przeciętne wyniki.

 

„Tylko to tak pięknie wygląda jak się o tym mówi w teorii – powiedział mi Dyrektor Zespołu sprzedaży przed warsztatami team coachingu. Ja mam poczucie, że dużo robię dla Zespołu i pojedynczych pracowników, i daje feedback, i rozwijam, i robię różne wyjazdy integracyjne, a mam wrażenie że utknęliśmy gdzieś na jakiś etapie i dalej jako Zespół nie idziemy” – dodał.

Przeanalizowaliśmy etapy rozwoju Zespołu, styl zarządzania i przywództwa Lidera, jego kompetencje osobiste i biznesowe. A gdy doszliśmy do analizy członków Zespołu – okazało się że,

  1. W zespole są tylko 3 typy osobowości Managerów Sprzedaży (wg modelu MBTI: ISTJ, ESTJ, ISFJ) – co ma wpływ na postawy, zachowania, sposób myślenia i działania Managerów
  2. Są tylko dwie role zespołowe chętnie pełnione przez członków Zespołu Wykonawcy i Opiekunowie a brakuje w Zespole Liderów i Myślicieli

W związku z tym Zespół osiągnął taki poziom na którym się znajduje i nie za bardzo wie w którym kierunku iść dalej, co rozwijać, kogo zatrzymać w Zespole a o kogo być może Zespół wzbogacić, by wniósł do niego nową i świeżą wartość. Diagnoza sytuacji bieżącej w jakiejś jesteś dziś Managerze i gdzie jest Twój Zespół – to dobry początek. Teraz tylko warto wypracować definicję tego, gdzie chcecie być i jak tam dotrzecie. A to już cele na nasze spotkanie warsztatowe.

Pamiętaj, że aby Zespół odnosił sukcesy i zapewni sobie rozwoju nie wystarczy że się lubicie i wyznajecie te same wartości. Macie się od siebie różnić:

  • w kompetencjach i umiejętnościach
  • sposobie myślenia i podejściu do rozwiązywania problemów
  • typach osobowości
  • rolach zespołowych

4 typy pracowników (role zespołowe)*

Liderzy

Liderzy wytyczają kierunek, wizję, cele działania. Bywają stanowczy i zdeterminowani w osiąganiu celów i kierowaniu ludźmi czy projektami. W typach osobowości bywają to: ESTJ, ISTJ, ENTJ, INTJ, ENTP, INTP (zajrzyj do zakładki Typy Osobowości po opis typu)

Wykonawcy

Wykonawcy koncentrują się głównie na działaniach operacyjnych, skupiają się na tym co i jak zrobić. Wierzą często, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia i wszystko potrafią tej filozofii podporządkować, stosując przy tym bardzo praktyczne podejście. W typach osobowości MBTI to głównie: ESTJ, ISTJ, ISFJ, ISFP, ESTP, ISTP, ESFJ, ESFP (zajrzyj do zakładki Typy Osobowości po opis typu)

Myśliciele

To dzięki Myślicielom powstają nowe pomysły i rozwiązania. Potrafią spoglądać z lotu ptaka na różne tematy, wyciągać wnioski, prowokować do zmiany podejścia czy samodzielnie wypracować innowacyjne rozwiązanie. W typologii MBTI to najczęściej: INTJ, INTP, ENTP, ENTJ, ENFJ, ENFP,  (zajrzyj do zakładki Typy Osobowości po opis typu)

Opiekunowie

Opiekunowie dbają za to o relacje i ich głębokość w codziennej współpracy. Dzięki nim rodzi się poczucie jedności i wspólnoty w Zespole, buduje się sprzyjający klimat, ludzie się lepiej rozumieją i chcą ze sobą pracować. W MBTI to najczęściej: ISFJ, ISFP, ESFJ, ESFP, ENFJ, ENFP, INFP, INFJ (zajrzyj do zakładki Typy Osobowości po opis typu)

 

„Ale co zrobić , gdy mam tylko 3 typy osobowości moich Managerów i 2 role jakie pełnią, nie mogę dziś nikogo wymienić i zatrudnić nowych osób?” – dopytał Pan Dyrektor.

To bardzo proste – zacząć promować postawy i zachowania z tych obszarów, które są ważne i potrzebne, a które zapewniają Myśliciele i Liderzy, rozwijać w ludziach odpowiednie kompetencje i umiejętności  (np współodpowiedzialność za rozwój Zespołu, ciekawość, kreatywność, innowacyjność, strategiczne myślenie, itp). Jeśli w trakcie warsztatów te tematy przepracujemy, a potem Pan będzie Strażnikiem realizacji działań, na jakie się wspólnie umówicie – pojawią się zmiany.

 

 

*Model 4 typów pracowników – koncepcja Petera Honeya

 

***

Jeśli potrzebujesz analizy swojego Zespołu na poziomie dynamiki rozwoju, potencjału, blokad i chcesz wypracować najlepsze dla Was rozwiązania – napisz do mnie używając formularza kontaktu. Lub po prostu zadzwoń do mnie

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz