Bez wody ani rusz

Szczególnie teraz w okresie wyższych temperatur potrzebujesz zasilać swój organizm z wodę. Woda bowiem bierze czynny udział w transporcie składników z pożywienia do całego ciała, usuwa toksyny, wspiera procesy metaboliczne w Twoich organizmie.

Oto dlaczego potrzebujesz regularnie pić wodę

  • Nie ma żadnych kalorii i dlatego warto by stanowiła 60-80% tego co codziennie pijesz, Nawet 1-2% utraty wody może objawić się tym, że czujesz się bardziej zmęczony.
  • Woda jest niezbędna do życia i bez niej możesz przeżyć zaledwie kilka dni. Stanowi ok 60% całkowitej masy Twojego ciała. Ale ponieważ organizm nie potrafi jej magazynować, cały czas musisz ją uzupełniać.
  • Woda bierze czynny udział w procesie trawienie począwszy od pierwszego etapu konsumpcji czyli formowania kęsów, aż do trafienia pożywienia do żołądka. Brak wody zaburza ten proces i możesz się żywić ale nie odżywiać swojego organizmu.
  • Jeśli zależy Ci na zrzuceniu kilku kilogramów – potrzebujesz pić więcej wody między posiłkami. Dzięki temu możesz pohamować swój apetyt. Często też nasz organizm nie potrafi rozpoznać różnicy między głodem i pragnieniem i zamiast pić, jemy. Zatem warto utrzymać posiłki o regularnych porach a między nimi pić wodę.
  • Woda pozwala oczyścić organizm z toksyn. Gdy dopadnie Cię ból głowy, kłopoty ze skórą, ciężkość myślenia – może to oznaczać że potrzebujesz zwiększyć ilość wody, jaką podajesz swojemu organizmowi, by mógł się pozbyć jakichś zbędnych substancji.
  • Utrata wody do najczęstsza przyczyna spadku wydajności i wytrzymałości organizmu podczas ćwiczeń fizycznych lub innych aktywności ruchowych. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość wody przed, w trakcie i po takim wysiłku.
  • Woda reguluje temperaturę Twojego ciała, co pozwala na zapobieganie przegrzaniu się Twojego organizmu.
  • Woda ma też działanie ochronne np. zapewnia odpowiednia ruchomość stawów, chroni gałkę oczną, ma wpływ na pracę mózgu, działanie rdzenia kręgowego i innych organów. Jest bowiem podstawowym składnikiem wszystkich płynów ustrojowych.
  • Wspaniale gasi pragnienie, które może być ważnym sygnałem odwodnienia organizmu. Najlepiej jest gdy możesz pić wodę małymi łykami i często, wtedy zostanie ona lepiej wykorzystana przez Twój organizm.

Gdy masz mniej wody w organizmie może spadać Twoja koncentracja i zdolności myślenia, możesz być rozdrażniony i zmęczony, ale też mieć kłopoty ze snem. Pij zatem wodę regularnie – by zadbać o siebie.

Czasami słyszę od Klientów – ale ja nie lubię wody. Tak się składa, że ja też za nią nie przepadam (szczególnie zimą) ale skoro jest taka ważna dla pracy naszego organizmu – to koncentruję się na tym co mi to da i na tym, co mogę stracić, jak nie będę jej pić. Wtedy konsekwencje braku wody w organiźmie działają na mnie motywująco i skupiam się na tym, by po wodę jednak sięgać.

A ty – dbasz o siebie i swój organizm?

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz