Coaching

Nic nie może przecież wiecznie trwać

Wyniki ostatnich wyborów w PSL nie były korzystne dla Pana Waldemara Pawlaka. Rezygnacja ze stanowiska ministra gospodarki i wiceministra była więc naturalną konsekwencją tej sytuacji. I mimo że pojawiły się głosy o tym że Pan Pawlak się obraził i „strzelił focha” – to raczej trudno się spodziewać fochów po kimś kto kieruje się tak bardzo logiczną analizą sytuacji i na postawie racjonalnych argumentów podejmuje swoje decyzje. Typ osobowości Pana Pawlaka to INTJ. Wydaje się, że mając podobny typ osobowości do Steva Jobsa, Władimira Putnina czy Leszka Czarneckiego Pawlak powinien wybory w swojej partii wygrać z „palcem w bucie”. Dlaczego tak się więc nie stało?

Pojawiły się głosy o tym, że Janusz Piechociński miał być jedynie tłem, swego rodzaju scenografią dla uwiarygodnienia demokratycznych wyborów lidera. A jednak to on uzyskał przewagę głosów. Waldemara Pawlaka zgubiło przywiązanie do myślenia o tym, że może trwać wiecznie, że jest najlepszy i Jego pozycja nie jest zagrożona. Skupiał się na doskonaleniu wizji i rozwiązań na przyszłość zamiast skupiać się na tu i teraz, na szczegółach, na sprawach bieżących. To co jest charakterystyczne dla osób o silnej preferencji Judging (J – planowanie, koncentrowanie się na efektach końcowych, bycie wiarygodnym, dotrzymywanie słowa) to to, że często zbyt późno zauważają potrzebę zmian, identyfikują się z nią i ją wdrażają. Waldemar Pawlak do tego jeszcze jest typem wizjonera, którego uwodzi przyszłość, nowe technologie, nowe możliwości. Może jednak mieć niechęć do wdrażania różnych koncepcji. W kontaktach z innymi może dużo tracić bowiem wiele osób może nie rozumieć Jego intencji/ koncepcji i nie nadążać za Nim (co dało Mu nawet w partii przydomek „cyborg”). Jego poczucie humoru i dowcipy często wprawiały w osłupienie słuchaczy czy dziennikarzy, którzy nie wiedzieli co z tym zrobić:

  • „Trzeba być zawsze w ruchu, bo nie ma takiego psa na świecie, który osikałby jadący samochód”
  • „Nauczyłem się, że w demokracji najważniejsze jest to, kto ma dostęp do mikrofonu”
  • „Kura najpierw jajko zniesie, a dopiero potem gdacze. Nasi polityczni przeciwnicy gdaczą, nawet kiedy nie potrafią jajka znieść”

 

Wiele razy w swojej karierze politycznej potrafił skupiać na sobie uwagę i środowiska politycznego i mediów. Nie lubił dzielić się władzą i odpowiedzialnością za różne sprawy. Wg typu osobowości INTJ lider jest tylko jeden i skoro nie mogę być liderem tak jak chcę to znajdę sobie inne miejsce/ niszę/  środowisko i jeszcze Wam pokażę. Zatem natychmiastowa reakcja na utratę pozycji lidera wcale nie była zaskoczeniem, a konsekwentne podtrzymanie decyzji o odejściu z rządu – to jedynie naturalna i przewidywalna droga.

Co więc zawiodło? Brak zachowania równowagi między przyszłością a tu i teraz, budowanie/ utrzymanie/ odświeżanie/ wzmocnienie nowych relacji vs bazowanie na starych i sprawdzonych, brak elastyczności i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki w najbliższym otoczeniu i lekceważenie konkurenta (który dyskredytował działania poprzedniego już lidera, przytaczał fakty o podejrzanych spółkach i kosztach, edukował działaczy partii przez strony www i gazetkę internetową)

 Typ nowego szefa PSL Janusza Piechocińskiego to ESTJ

 

 

 

zdjęcie pochodzi z serwisu www.se.pl

Please like & share:

2 komentarze Nic nie może przecież wiecznie trwać

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>