Nic nie może przecież wiecznie trwać

Wyniki ostatnich wyborów w PSL nie były korzystne dla Pana Waldemara Pawlaka. Rezygnacja ze stanowiska ministra gospodarki i wiceministra była więc naturalną konsekwencją tej sytuacji. I mimo że pojawiły się głosy o tym że Pan Pawlak się obraził i „strzelił focha” – to raczej trudno się spodziewać fochów po kimś kto kieruje się tak bardzo logiczną analizą sytuacji i na postawie racjonalnych argumentów podejmuje swoje decyzje. Typ osobowości Pana Pawlaka to INTJ. Wydaje się, że mając podobny typ osobowości do Steva Jobsa, Władimira Putnina czy Leszka Czarneckiego Pawlak powinien wybory w swojej partii wygrać z „palcem w bucie”. Dlaczego tak się więc nie stało?

Pojawiły się głosy o tym, że Janusz Piechociński miał być jedynie tłem, swego rodzaju scenografią dla uwiarygodnienia demokratycznych wyborów lidera. A jednak to on uzyskał przewagę głosów. Waldemara Pawlaka zgubiło przywiązanie do myślenia o tym, że może trwać wiecznie, że jest najlepszy i Jego pozycja nie jest zagrożona. Skupiał się na doskonaleniu wizji i rozwiązań na przyszłość zamiast skupiać się na tu i teraz, na szczegółach, na sprawach bieżących. To co jest charakterystyczne dla osób o silnej preferencji Judging (J – planowanie, koncentrowanie się na efektach końcowych, bycie wiarygodnym, dotrzymywanie słowa) to to, że często zbyt późno zauważają potrzebę zmian, identyfikują się z nią i ją wdrażają. Waldemar Pawlak do tego jeszcze jest typem wizjonera, którego uwodzi przyszłość, nowe technologie, nowe możliwości. Może jednak mieć niechęć do wdrażania różnych koncepcji. W kontaktach z innymi może dużo tracić bowiem wiele osób może nie rozumieć Jego intencji/ koncepcji i nie nadążać za Nim (co dało Mu nawet w partii przydomek „cyborg”). Jego poczucie humoru i dowcipy często wprawiały w osłupienie słuchaczy czy dziennikarzy, którzy nie wiedzieli co z tym zrobić:

  • „Trzeba być zawsze w ruchu, bo nie ma takiego psa na świecie, który osikałby jadący samochód”
  • „Nauczyłem się, że w demokracji najważniejsze jest to, kto ma dostęp do mikrofonu”
  • „Kura najpierw jajko zniesie, a dopiero potem gdacze. Nasi polityczni przeciwnicy gdaczą, nawet kiedy nie potrafią jajka znieść”

Wiele razy w swojej karierze politycznej potrafił skupiać na sobie uwagę i środowiska politycznego i mediów. Nie lubił dzielić się władzą i odpowiedzialnością za różne sprawy. Wg typu osobowości INTJ lider jest tylko jeden i skoro nie mogę być liderem tak jak chcę to znajdę sobie inne miejsce/ niszę/  środowisko i jeszcze Wam pokażę. Zatem natychmiastowa reakcja na utratę pozycji lidera wcale nie była zaskoczeniem, a konsekwentne podtrzymanie decyzji o odejściu z rządu – to jedynie naturalna i przewidywalna droga.

Co więc zawiodło? Brak zachowania równowagi między przyszłością a tu i teraz, budowanie/ utrzymanie/ odświeżanie/ wzmocnienie nowych relacji vs bazowanie na starych i sprawdzonych, brak elastyczności i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki w najbliższym otoczeniu i lekceważenie konkurenta (który dyskredytował działania poprzedniego już lidera, przytaczał fakty o podejrzanych spółkach i kosztach, edukował działaczy partii przez strony www i gazetkę internetową)

 Typ nowego szefa PSL Janusza Piechocińskiego to ESTJ

 

 

 

zdjęcie pochodzi z serwisu www.se.pl

Polecane artykuły

2 Thoughts to “Nic nie może przecież wiecznie trwać”

  1. Piotr

    Szacunek. Interesujacy tekst. Chcemy wiecej. Wyczekuje na nastepny wpis.

  2. Malgorzata

    Witaj!. Niezwykly artykul. Nie zaluj pióra. Oczekuje na nastepny wpis.

Zostaw komentarz