Jak neuroprzywództwo może zmienić styl działania Managera

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kieruje decyzjami liderów? Co sprawia, że jedni potrafią inspirować i motywować zespół, a inni napotykają na opór i konflikty? Odpowiedzią może być neuroprzywództwo – dziedzina, która łączy psychologię, neurobiologię i przywództwo.

Czym jest neuroprzywództwo

Neuroprzywództwo (ang. neuroleadership) – to stosunkowo nowa koncepcja, która wykorzystuje odkrycia neurobiologii do zrozumienia, jak ludzie podejmują decyzje, jak działają zespoły oraz jak Liderzy mogą skuteczniej wpływać na innych. Opiera się na badaniach nad mózgiem, które pokazują, w jaki sposób emocje, stres, relacje i środowisko wpływają na nasze myślenie, motywację i efektywność.

Model neuroprzywództwa stworzony został przez Davida Rocka, który zidentyfikował kluczowe obszary mózgu odpowiedzialne za zachowania przywódcze. Składa się on z kilku głównych elementów:

  1. SCARF model. Najbardziej znany model neuroprzywództwa, który identyfikuje pięć czynników wpływających na motywację i zachowania ludzi:
    • Status (Status): Jak postrzegamy swoją pozycję w grupie.
    • Pewność (Certainty): Jak bardzo czujemy się pewni co do przyszłości i oczekiwań.
    • Autonomia (Authonomy): Jakie mamy poczucie kontroli nad naszym życiem.
    • Relacje (Relatedness): Jakie mamy więzi z innymi ludźmi.
    • Sprawiedliwość (Fairness): Jak bardzo czujemy się sprawiedliwie traktowani.
  2. Zarządzanie stresem. Neuroprzywództwo zwraca uwagę na to, jak ważne jest zarządzanie poziomem stresu w organizacji. Przeciążenie stresem może blokować funkcje poznawcze, takie jak podejmowanie decyzji, kreatywność, wyciąganie wniosków, uczenie się czy zdolność do empatii.
  3. Neuroplastyczność. Mózg ludzki jest zdolny do zmian i adaptacji. Neuroprzywództwo zakłada, że liderzy, stosując odpowiednie strategie, mogą wspierać rozwój swoich zespołów, pomagając pracownikom w rozwijaniu nowych umiejętności i adaptacji do zmian.

Kim jest Neurolider

Neurolider – to osoba, która nie tylko rozumie, jak funkcjonuje mózg, ale także wykorzystuje tę wiedzę do skuteczniejszego zarządzania zespołem. Neuroliderzy potrafią:

  1. Rozumieć emocje – zrozumienie, jak emocje wpływają na zachowania i decyzje, pozwala neuroliderowi na skuteczniejsze zarządzanie relacjami w zespole, adekwatnie reagować, okazywać wsparcie ale też rozumieć drugiego człowieka nie tylko przez pryzmat zadań ale zachowań/ emocji/ potrzeb.
  2. Zarządzać stresem – neuroliderzy są świadomi, jak stres wpływa na mózg i stosują strategie, które im samym pomagają zminimalizować jego negatywne skutki, takie jak wypalenie zawodowe czy obniżona produktywność. Mają też świadomość jakie ich zachowania mogą stres wywoływać w pracownikach czy współpracownikach i dbają o to by, nie generować niepotrzebnych źródeł stresu swoimi zachowaniami czy decyzjami.
  3. Budować zaufanie – wiedza na temat neurobiologii relacji międzyludzkich pozwala na budowanie silniejszych więzi w zespole, co zwiększa efektywność współpracy.
  4. Motywować zespół – wiedząc, co napędza ludzi (status, pewność, autonomia), neurolider może tworzyć środowisko pracy, które wzmacnia motywację i zaangażowanie, tworzyć możliwości zaspokajania potrzeb – aby budować poczucie bezpieczeństwa w ludziach ale też pomagać im w samorealizacji

Korzyści ze stosowania neuroprzywództwa

Zastosowanie zasad neuroprzywództwa w biznesie niesie za sobą wiele korzyści:

  1. Poprawa efektywności zespołu. Dzięki zrozumieniu, jak funkcjonuje mózg pracowników, neuroliderzy mogą lepiej zarządzać ich motywacją i zaangażowaniem. Zespół pracuje bardziej produktywnie, gdy czuje się doceniony, ma jasność co do oczekiwań i czuje się autonomiczny.
  2. Zwiększenie innowacyjności. Neuroprzywództwo wspiera rozwój kreatywnego myślenia, dzięki czemu zespół jest bardziej otwarty na nowe pomysły i rozwiązania.
  3. Lepsze podejmowanie decyzji. Neuroliderzy są świadomi, że decyzje są często kierowane emocjami, a nie logiką. Stosując techniki neuroprzywództwa, potrafią oni lepiej zarządzać tymi emocjami i podejmować bardziej racjonalne i przemyślane decyzje.
  4. Redukcja stresu. Zrozumienie, jak stres wpływa na mózg, pozwala liderowi na tworzenie środowiska pracy, które minimalizuje negatywne skutki stresu. Dzięki temu pracownicy czują się bardziej zrelaksowani i są w stanie lepiej się skupić.
  5. Budowanie silnych relacji. Neuroprzywództwo uczy, jak ważne są relacje międzyludzkie w miejscu pracy. Dzięki temu liderzy mogą budować zespoły oparte na zaufaniu, wzajemnym wsparciu i otwartości.

Konsekwencje braku neuroprzywództwa w biznesie

Brak neuroprzywództwa w zarządzaniu może prowadzić do:

  • niskie zaangażowanie pracowników. Gdy Lider nie rozumie, co motywuje pracowników, trudniej jest stworzyć atmosferę sprzyjającą zaangażowaniu i efektywnej pracy. Pracownicy, którzy czują się niepewnie lub niesprawiedliwie traktowani, są mniej skłonni do produktywnej pracy.
  • zwiększony poziom stresu. Brak wiedzy na temat zarządzania stresem może prowadzić do przeciążenia pracowników, co z kolei prowadzi do wypalenia zawodowego, absencji i spadku wydajności.
  • brak innowacji. Liderzy, którzy nie potrafią wspierać kreatywnego myślenia i adaptacji do zmian, mogą blokować innowacyjność w swoich zespołach. To z kolei może hamować rozwój firmy i ograniczać jej konkurencyjność na rynku.
  • problemy z podejmowaniem decyzji. Gdy lider nie jest świadomy wpływu emocji na decyzje, sam może podejmować decyzje impulsywne, oparte na stresie lub negatywnych emocjach. To może prowadzi do popełniania błędów i nieefektywnych rozwiązań. Ale też nie umieć wesprzeć w rozwoju swoich pracowników, którzy w oparciu o emocje podejmują kluczowe decyzje w miejscu pracy.
  • powierzchowne relacje w zespole – brak zrozumienia, jak funkcjonują relacje międzyludzkie, może prowadzić do konfliktów i braku zaufania w zespole. W dłuższej perspektywie osłabia to współpracę i morale w firmie, co prowadzi do wielu konsekwencji związanych z dysfunkcjami pracy zespołowej (model Lencioniego).

Podsumowanie

Neuroprzywództwo – to wiedza, która może pomagać Liderom zrozumieć, jak funkcjonuje mózg, co wpływa na zachowania ludzi oraz jak tworzyć środowisko pracy sprzyjające innowacyjności i efektywności. Neurolider – to osoba, która świadomie wykorzystuje tę wiedzę do motywowania zespołu, zarządzania stresem i podejmowania bardziej przemyślanych decyzji. Brak neuroprzywództwa w zarządzaniu może prowadzić do niskiego zaangażowania, stresu oraz słabszych wyników firmy. Zrozumienie neurobiologicznych podstaw zachowań ludzkich może stać się kluczem do sukcesu w biznesie.

 

***

Potrzebujesz wsparcia w rozwoju swojego neuroprzywództwa?

Napisz do mnie z użyciem formularza kontaktu lub zadzwoń

Polecane artykuły

Zostaw komentarz