Jak odpocząć na wakacjach?

Lato, wakacje i każdy może skorzystać z możliwości odpoczynku. Tylko czy umiemy odpoczywać? Gdy tydzień po urlopie pytam Managera jak się miewa, mówi że nie pamięta już o urlopie, inny – że nie odpoczął – bo będąc na plaży odbierał telefony z biura lub pracował pod palmą. Co zatem robić, aby urlop był urlopem i po urlopie czuć, że się odpoczęło.

Niby wakacje to czas luzu i dystansu, ale i tak warto przygotować się do tego i zaplanować różne aktywności, które pozwolą nam na nie tylko przyjemny, ale efektywny odpoczynek.

Miejsce

Wybierz miejsce, które pozwolą Ci na taką formę odpoczywania, która jest dla Ciebie najlepsza i dopasowana do Twojego temperamentu. Jeśli lubisz aktywnie i różnorodnie spędzać czas, to raczej nie wyjeżdżaj do miejsca w którym masz tylko hotel i gości hotelowych. Jeśli lubisz spokój, ciszę i kontakt ze sobą i naturą – to miejsce w centrum miasta przy klubie z imprezami do rana raczej będą dla Ciebie dodatkowym źródłem frustracji. Czytaj opinie o miejscu do którego się wybierasz, ale kieruj się wiedzą o tym co Tobie jest potrzebne.

Bieżące sprawy

Trudności, problemy i sprawy do załatwienia zostaw za sobą na czas urlopu. I tak nie ma sensu o nich myśleć, bo z pozycji miejsca – do którego się wybierasz możesz nie móc się nimi zająć. Weź kartkę papieru, spisz je wszystkie – uwolnisz swoją głowę od nich, a jak wrócisz będą na Ciebie czekały. Może też w miedzy czasie gdy odpoczniesz na urlopie spojrzysz na nie z innej perspektywy, a niektóre nawet przestaną być dla Ciebie istotne.

Dostęp do świata

Jeśli masz możliwość, to zrezygnuj z monitoringu maila, serwisów z wiadomościami czy FB. Oderwij się od tego, czym żyjesz na co dzień. Ta zmiana jest potrzebna Twojemu mózgowi, ciału i głowie. Po kilku dniach odczujesz brak napięcia związanego z tym, co dostarcza Ci internet. Ustal ze swoim otoczeniem, że nie będziesz zaglądał do skrzynki mailowej czy odbierał służbowych telefonów przez czas urlopu lub jeśli nie możesz inaczej – tylko np. przez godzinę dziennie, o ustalonej porze.

Jeśli zaś nie będziesz mógł się oderwać od pracy przez czas urlopu ze względu na jakieś wyzwania zawodowe– zmień termin urlopu. Zmienisz bowiem tylko miejsce noclegu i poniesiesz koszty podróży ale nie skorzystasz z wakacji, bo Twoja głowa nadal będzie w biznesie.

Doceniaj różnice

Korzystaj pełnymi garściami z tego co masz dookoła, czyli przyroda, jedzenie, ludzie, lokalne zwyczaje i rytuały. Poddaj się temu – co jest inne, a co może być źródłem pozytywnych emocji. Przed wyjazdem zweryfikuj swoje nastawienie na poziomie przekonań i intencji, jakie podczas urlopu Ci towarzyszą. Odpuść niektóre oczekiwania i standardy, bez których codziennie nie wyobrażasz sobie życia. Pozwól sobie płynąć, poddaj się temu relaksowi, odpoczywaniu i byciu tu i teraz bez planowania, kontroli, wdrażania wymyślonych scenariuszy. Inne tez może być dobre.

Ludzie

Poszukuj możliwości kontaktu z nowymi ludźmi i jeśli tylko są pozytywnie nastawieni do świata, potrafią korzystać z możliwości odpoczynku, są ciekawi Ciebie i otwarci na nowe kontakty – to mogą być dobrzy kompani do rozmów i rozrywki, a być może nowi znajomi na lata. Unikaj za wszelką cenę narzekaczy, krytykantów lub aktorów, którym zależy aby skupić na sobie wyłączną uwagę towarzystwa.

Natura

Zachwycaj się tym co stworzyła natura, wpatruj się we wchody i zachody słońca, spaceruj brzegiem morza, słuchaj szumu fal – to wszystko ma działanie terapeutyczne dla Twoich emocji, pozwala Twojemu zajętemu mózgowi odpocząć od myślenia.

Aktywności

Przypomnij sobie co Ci sprawia przyjemność i radość. Zadbaj o siebie i szukaj możliwości, by każdy dzień był źródłem pozytywnej energii. Pomyśl: nic nie muszę, wszystko mogę. Kto wie, może Ci to zostanie po wakacjach … Próbuj nowych aktywności, baw się tym.

Jedzenie

Szukaj tego, co Ci służy ale też jest lekkie. Zapomnij o schabowych, pomidorowej i naleśnikach z czekoladą, które może uwielbiasz. Korzystaj z tego, co oferuje lokalna kuchnia i jadaj tam, gdzie jadają mieszkańcy, a nie turyści.

Zaplanuj powrót

Aby zadbać o utrzymanie efektó urlopu, zaplanuj swój powrót do obowiązków. Zostaw sobie jeszcze dzień lub dwa zanim stawisz się w miejscu pracy. Możesz też wrócić do biura np. w środę lub czwartek – by zapoznać się z tym co wydarzyło się podczas Twojej nieobecności, a zaraz potem odpocznij przez weekend. Nie rzucaj się od razu w wir działań biznesowych na 300%. Wdrażaj się stopniowo. Rób sobie przerwy też w ciągu dnia (10-15 min) na powrót do tego jak było jeszcze chwilę temu, odżywaj się regularnie, nawadniaj organizm, rozmawiaj z ludźmi, dziel się swoimi doświadczeniami.

 

Jedź gdzieś odpocząć i baw się dobrze! Udanych wakacji!!!

 

 

 

 

 

Polecane artykuły

2 Thoughts to “Jak odpocząć na wakacjach?”

  1. Bea

    Dla mnie najważniejszy jest właśnie wybór miejsca i nigdy nie wracam z urlopu w taki sposób, żebym następnego dnia musiała iść do pracy -to by było dla mnie zabójcze!

  2. Mówiąc szczerze – my zwykle po urlopie jesteśmy batdziej zmęczeni, niż przed nim. Sprawą to jest takie pozytywne zmęczenie – związane z mnóstwem nowych poznanych miejsc i czasem spędzanym aktywnie na świeżym powietrzu – więc wszystko takiego życzę 😉

Zostaw komentarz