Czasami słyszysz, że ktoś kogoś szanuje w pracy, komuś szacunku do innych brakuje, że ktoś zasługuje na szacunek, a ktoś inny już nie. Z jakiego powodu szacunek jest tak ważny w relacjach z innymi ludzi?
Szacunek jest podstawą relacji z druga osobą. Często, to jedna z podstawowych wartości, jaką człowiek kieruje się w życiu, czy w oparciu o którą w roli Managera buduje Zespół i swój autorytet Szefa w grupie.
O wiele łatwiej uczestnikom warsztatów jest zestawić zachowania, które świadczą o braku szacunku we współpracy w Zespole, czy w relacji z Przełożonym. Wymieniają wówczas: wulgarne słownictwo, publiczne krytykowanie i ocenianie, obmawianie, posługiwanie się kłamstwem, obrażanie kogoś, niedotrzymywanie słowa, bycie niepunktualnym, stawianie się ponad innymi, zatajanie informacji – które mogą mieć wpływ na pracę innych, poniżanie kogoś, prezentowanie „postawy samozajebistości”, egoistyczne zachowania, przypisywanie sobie innych zasad i możliwości – jako osobie uprzywilejowanej lub zasługującej na więcej, manipulowanie innymi.
Takie zachowania i postawy mają często wpływ na brak zaufania do Managera, spadek motywacji do współpracy z nim, strach, lęk, dyskomfort. Mają one wpływ na poczucie własnej wartości pracownika, postawę pewności siebie, zaangażowanie i motywację, efektywność w realizacji celów. Czasami też mogą prowadzić do poszukania przez pracownika miejsca pracy poza Zespołem czy Organizacją.
Po czym rozpoznać szacunek
Jakie zatem zachowania Managera są potwierdzeniem, że okazuje On szacunek w miejscy pracy? Oto kilka z nich wypracowanych przez grupę Managerów na warsztatach team coachingu:
- Manager jest przykładem tego co mówi i czego wymaga od innych
- Mówi prawdę
- Docenia wkład innych i ich obecność w Zespole
- Mówi o innych osobach, tylko w ich obecności
- Trzyma się faktów bez ich nadinterpretacji i oceny
- Dotrzymuje słowa i obietnic
- Zarządza swoimi emocjami i nawet w sytuacjach trudnych komunikuje się z innymi z uwzględnieniem trzeźwej oceny sytuacji
- Dzieli się informacjami, ujawnia te – które mogą być przydatne pracownikom czy współpracownikom
- Proponuje rozwiązania ale jest też otwarty na inne punkty widzenia
- Uwzględnia pomysły, inicjatywy pracowników
- Interesuje się pracownikami i ich problemami, również w sferze prywatnej, a nie tylko zawodowej
- Docenia wysiłek i zaangażowanie pracowników
- Szanuje różnice i docenia różnorodność w Zespole
- Kieruje się jasnymi zasadami w pracy z ludźmi i jest w tym konsekwentny i przewidywalny
- Jasno określa cele i oczekiwania w stosunku do innych
- Szanuje potrzeby i wartości swoich podwładnych
Pamiętaj jednak, że ktoś będzie Ci okazywał szacunek, jeśli Ty będziesz najpierw szanować siebie. To znaczy będziesz rozumiał swoją odpowiedzialność, znał swoje wartości i granice, potrafił asertywnie o nie zadbać w relacji z innymi, zaspakajał swoje potrzeby, stał na straży swojej godności i honoru, dbał o swoje poczucie własnej wartości. Niby proste, ale jednak dla wielu – to ciągle wyzwanie.
Przy szacunku zatem zawsze warto pracę zaczynać od siebie i szanować to kim jestem, co jest dla mnie ważne, co potrafię i wiem, na co zasługuję i czego potrzebuję …
***
Chcesz znać swój potencjał? Przygotować się do roli Managera? Doskonalić swój warsztat managerski i rozwój w roli Lidera – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin