Męska i żeńska energia Managera

Każdy z nas bez względu na reprezentowaną płeć ma w sobie energię żeńską i męska. To ona stoją za naszymi reakcjami, zachowaniami czy sposobem myślenia. Gdy pracuje z Managerami spotykam osoby, które mają w równowadze obie energie, ale też takie które nadużywają swojej męskiej lub żeńskiej energii.

 

Najważniejsze w roli Managera jest równoważenie energii męskiej i żeńskiej, bo tylko wtedy Manager może skutecznie odnajdywać się w swojej roli (uwaga, bycie obecnym, intuicja, emocje) ale też skutecznie działać (kontrola, kierowanie, działanie, struktura, dynamika).

 

Za co odpowiadają energie

Energia żeńska dotyczy takich oto obszarów:

  1. Wyobraźni – tego, co jest możliwe; uczuć – co pozwala na korzystanie z intuicji; pragnień spełniania marzeń (ta zdolność łączy nas z siłą życiową i stymuluje naszą witalność). Wszystkie te 3 elementy (wyobraźnia, uczucia i pragnienia) pozwalają Managerowi tworzyć jego wewnętrzną i zewnętrzna rzeczywistość.
  2. Zdolności do działania, tworzenia i realizowania celów (ale nie samo działanie – bo to już energia męska). Ta energia pozwala na dawanie i branie, opiekowanie się sobą i innymi, pozwalanie innym na wspieranie siebie w różnych sytuacjach.
  3. Umiejętność bycia jest związane z obecnością, akceptacją teraźniejszości, spokojnym trwaniem i byciem tym, kim Manager jest.

Energia męska dotyczy takich oto obszarów:

  1. Gotowość do tworzenia, czyli rozpoczynanie nowych rzeczy, formowanie ich i modyfikacja zarówno w otoczeniu jak i swoim świecie wewnętrznym.
  2. Podejmowanie działań i dynamika, czyli wprawianie w ruch procesu realizacji celów i zamierzeń poprzez dawanie, chronienie, tworzenie nowych możliwości.
  3. Moc realizowania planów czyli doprowadzanie spraw do końca, osiąganie wyników.

 

Cechy energii żeńskiej i męskiej

Energia żeńska

 

Energia męska
·       Bezwarunkowa miłość

·       Zrozumienie

·       Czułość

·       Życzliwość

·       Emocjonalność

·       Intuicja

·       Kreatywność

·       Flow

·       Współpraca

·       Zgadzanie się

·       Wychowywanie

·       Wrażliwość

·       Opiekuńczość, troskliwość

·       Pokora

·       Blask

·       Reaktywność/ podążanie

 

·       Pewność siebie

·       Dominacja

·       Siła

·       Odpowiedzialność

·       Koncentracja

·       Logika

·       Stabilność

·       Niezależność

·       Stanowczość

·       Odwaga

·       Innowacyjność

·       Asertywność

·       Klarowność

·       Granice

·       Dyscyplina

·       Ochrona

·       Proaktywność/ działanie

 

Gdy poziomy energii są zaburzone

Gdy równowaga miedzy energiami jest zaburzona – to jest to bardzo czytelne dla Jego otoczenia, choć sam Manager często może nie zdawać sobie z tego sprawy. Gdy kobiecie brakuje kobiecej energii bywa określana przez swoich podwładnych czy współpracowników jako: „oficer/ żołnierz”, „babochłop”, „bezwzględny egzekutor”, „urzędnik korporacyjny”. Gdy mężczyźnie brakuje męskiej energii bywa nazywany przez swoje otoczenie: „mięczakiem”, „ani nie pomoże ani nie zaszkodzi”, „hamulcowym”, „marionetką”.

 

Gdy Manager nadużywa energii żeńskiej można to zaobserwować w:

postawie ofiary, bezsilności, słabości, manipulowaniu, wstrzymywaniu/ prokrastynacji, współuzależnieniu, nadwrażliwości, nadreagowywaniu emocjonalnym, uzależnieniach, braku realizacji celów.

Gdy Manager nadużywa energii męskiej można to poznać po:

postawie oprawcy, nadużywaniu władzy, dominacji, agresji, kontroli, rywalizacji, ciągłym konfrontowaniu się, krytycyzmie, chciwości, gromadzeniu kosztem innych, okrucieństwie, tłumieniu emocji.

 

Aby Manager odnosił sukcesy musi po pierwsze rozumieć swoje energie, korzystać z nich świadomie i dążyć do ich harmonizacji. Bez tego samo korzystanie z nowoczesnych narzędzi czy modeli zarządzania nie przynosi Managerowi oczekiwanych efektów zarówno przy zarządzaniu sobą jak i Zespołem.

 

***

Chcesz przywrócić równowagę między swoimi energiami i osiągać swoje cele w sposób skuteczny i ekologiczny?   – napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie.

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

Zostaw komentarz