Praca dla wielu osób jest wartością, dla innych środkiem do zaspakajania potrzeb czy samorealizacji, dla innych jeszcze przykrą koniecznością. 54% osób to Ci, którzy wg modelu MBTI przywiązani są do zaciągania zobowiązań i wywiązywania się z nich – często kosztem życia osobistego i przyjemności. Bywają bardzo, a nawet za bardzo zaangażowani w swoją pracę.
Łatwo przy odpowiednim profilu osobowości wyrobić w sobie silne przekonania i nawyki stawiania pracy nad życiem, rodziną, rozwojem, czy zdrowiem. Czasami niektórzy dostrzegają problem, kiedy zaczynają się pojawiać problemy ze zdrowiem fizycznym i emocjonalnym.
Jak rozpoznać osobę dla której praca może być najważniejsza
- Praca staje na pierwszym miejscu listy priorytetów i zajmuje bardzo dużo czasu, często dużo więcej niż tylko 8-9 godzin na dobę
- Praca w biurze się nie kończy i Manager regularnie bierze pracę do domu
- Na spotkaniach nieformalnych Manager w rozmowie głównie koncentruje się na pracy i tematach z nią związanych (brak czasu na zainteresowania i pasje sprawiają, że może nie mieć nic do powiedzenia w innych obszarach)
- Niechęć do przebywania z osobami, które nie podzielają „pracy ponad miarę” bo przypominają o tym, że coś może nie jest w porządku
- Minimalizowanie działań w relacjach z bliskimi, przyjaciółmi czy znajomymi (bo to na poziomie przekonań przecież nieproduktywne działanie i strata czasu)
- W kontaktach z innymi podkreślanie swoich sukcesów zawodowych i budowanie na nich głównie swojego autorytetu
- Budowanie swojej wartości wynikach jakie Manager osiąga
- Brak stabilności emocjonalnej. Gdy pojawiają się sukcesy Manager osiąga stan euforii, gdy ich nie ma spada jego zaangażowanie i motywacja do działania
- Niechęć do korzystania z urlopów lub też nieumiejętność odpoczywania. Często w takich sytuacjach może dochodzić do pojawiania się rozdrażnienia, korzystania jednak z maila lub telefonu służbowego – by nadal być potrzebnym, ważnym i na bieżąco monitorować działania biznesowe. Mogą się też pojawiać choroby i dysfunkcje organizmu, który nie radzi sobie z innym trybem życia, niż praca.
Spotkałam 3 lata temu Managera, który spełniał wszystkie warunki z tej listy. Rozmawialiśmy o tym, jak żyje, jak dba o siebie, co zaniedbuje i jakie sygnały lekceważy. Wówczas nie był gotowy, jak twierdził na zmiany w swoim życiu. Co więcej wydawało Mu się, że „jak młody Bóg” sporo po 40-tce pociągnie takie tempo życia wypełnione po brzegi pracą jeszcze przez 10-15 lat. Zadzwonił ostatnio z pytaniem o możliwość współpracy ….po kilku tygodniach pobytu w szpitalu i przemyśleniach nad sensem życia. Zdrowie odmówiło Mu posłuszeństwa, rodzina się od Niego oddaliła, a w pracy szybko zastąpił Go dużo młodszy kolega. Zapytałam, czy było warto? Odpowiedział: „żałuje, że nie zadbałem o wiele spraw, które naprawdę się liczą w życiu …”
Jeśli jakieś z tej listy zachowań Ci towarzyszą, obudź się! Praca to jeden z elementów życia i warto już dziś zadbać o swoją ekologię. I nawet jeśli może wydaje Ci się że skoro przez 15 czy 20 lat już tak funkcjonujesz, gdzie praca to priorytet i sens życia, i może wierzysz nawet, że będziesz mógł dalej tak żyć – obyś nie był zaskoczony. Twój organizm może dać Ci znać szybciej niż się tego spodziewasz, że nie możesz tak dalej go traktować. Ludzie z Twojego otoczenia też mogą przestać być zainteresowani Twoim towarzystwem i obecnością przy różnych okazjach.
Zatem dbaj o siebie, kiedy tylko możesz. I już dziś zadbaj o równowagę w swoim życiu. Niech praca nadal będzie ważna – ale nadaj jej zdrowy priorytet.
Jeśli chcesz zadbać o siebie – zadzwoń do mnie lub napisz
***
Diagnoza i rozwój inteligencji emocjonalnej Managera i Zespołu=> EQ Managera
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy – udostępnij go proszę swoim znajomym na FB lub Linkedin