Odwaga managerska

Otrzymałam raport Klienta z oceny 360 w której na pierwszym miejscu w rankingu kompetencji znalazła się odwaga managerska. Ponieważ wartość tej oceny mocno odstawała od całej reszty – to z duża ciekawością wybrałam się na sesje informacji zwrotnej.

Manager – typ osobowości ISTP. Jest to osoba z wyraźnym profilem introwertycznym, wiedzą ekspercką w swojej branży, skupiony na sobie i swoich potrzebach, mocno przywiązany do procedur, szczegółów i sprawdzonych schematów działania, nastawiony na wynik i realizację ambitnych celów i je dostarczający, elastycznie dopasowujący się do otoczenia (jeśli uzna to za stosowne i pożyteczne), deklarujący otwartość na zmiany.

W rozmowie też bardzo wyraźnie Manager pokazał ma spory kłopot z myśleniem o konsekwencjach swoich działań, że utrzymuje bardzo krótką perspektywę w obszarach zarządzania sobą i ludźmi, a łączenie pewnych faktów w jedną, większą całość jest dla niego nie lada wyzwaniem. Skąd zatem ta wysoka odwaga managerska?

Niestety z braku wyobraźni. Okazuje się, że Manager ma tak duże zaufanie do swoich kompetencji zawodowych i doświadczenia, że czasami bez wyraźnego planu idzie na żywioł w swoich decyzjach. Ten brak myślenia o długoterminowych rezultatach i konsekwencjach daje mu możliwość ponoszenia większego ryzyka i tym samym wyróżnia się na tle pozostałych Managerów. Czy to jednak bezpieczne? A co się może wydarzyć, jeśli jakaś sytuacja będzie wymagała innowacyjnego podejścia, radykalnej lub strategicznej zmiany?

Manager wcale nie uważa, że powinien coś robić w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego. Wystarcza Mu to, czego się do tej pory nauczył. Nasze spotkanie zakończył nawet stwierdzeniem, że wcale nie jest pewien, że starczy Mu determinacji do wdrażania planu rozwoju, który razem przygotowaliśmy. Czy zatem taka postawa i nawyki Managera dają gwarancję bezpieczeństwa prowadzonego przez Niego biznesu dla firmy? Czy warto inwestować w rozwój takiej osoby, gdy ona nie ma takiej potrzeby? Jest końcu sprawnym operacyjnym Managerem na teraz. Czy będzie w przyszłości?

Wyniki na skali typu osobowości mają też ogromne znaczenie:

 • introwertyzm – 27%
 • sensing – 45%
 • thinking – 60%
 • perceiving – 40%

Masz wokół siebie osoby, którym brakuje wyobraźni? Chętnie ryzykują bez myślenia o konsekwencjach? Jaki Ci się z nim pracuje?

 

 

 

Polecane artykuły

2 Thoughts to “Odwaga managerska”

 1. kreez

  Nie pasuje mi „mocno przywiązany do procedur, szczegółów i sprawdzonych schematów działania” z jednoczesnym „czasami bez wyraźnego planu idzie na żywioł w swoich decyzjach”.

  1. Beata Stefańska

   Opisywany manager prezentował określone zachowania. Nie oznacza to jednak że wszystkie osoby o tym typie osobowości będą prezentowały podobny styl. Oprócz typu ważne też są takie obszary jak: wyuczone schematy myślenia i działania, środowisko z ktorego dana osoba pochodzi, poczucie własnej wartości, wiek, etap życia, praca nad sobą, doświadczenia

Zostaw komentarz