Opinie zamiast faktów

fakty vs opinie

W pracy z Managerami wyzwaniem jest porozumienie, gdy kierujemy się opiniami, zamiast trzymania się faktów patrząc na daną sytuację. Za tę umiejętność odpowiedzialna jest logiczna analiza, czyli wrodzona inteligencja matematyczna (IQ). Gdy jest ona słabo rozwinięta i do głosu dochodzą emocje, obraz sytuacji potrafi być nie tylko zamazany, a czasami wręcz nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością.

To tak, jakby stojąc przed obrazem tworzyć miliony jego interpretacji. I to, co widzi oglądacz w muzeum czy na wystawie zależy od Jego/ Jej wrażliwości, wyobraźni, wcześniejszych doświadczeń czy obecnych potrzeb. Bo jeśli komuś na przykład brakuje wewnętrznego spokoju i zaufana do siebie – cokolwiek dzieje się w otoczeniu takiej osoby – wszystko może być interpretowane jako zagrożenie. Podczas gdy dla pozostałych może to być kompletnie nieistotne, miłe a nawet stanowić wyzwanie rozwojowe.

Sytuacja Managerki

Jakiś czas temu spotkałam swoją byłą Klientkę. Typ osobowości ISFJ. Pani pracowała w swoim procesie nad poczuciem własnej wartości, postawą pewności siebie w relacjach z autorytetami, dawaniem trudnej informacji zwrotnej pracownikiem i rozmowami separacyjnymi. Obszary do rozwoju były ustalone wspólnie z Przełożonym na spotkaniu trójstronnym, Managera przyjęła od Szefa feedback, zgodziła się z jego oczekiwaniami i na tej podstawie konstruowałyśmy Jej plan rozwoju. Proces trwał 7 miesięcy i wymagał od Niej dużo pracy i wysiłku, jako że to praca w dużej mierze na przekonaniach, nawykach i postawach – które u osób dojrzałych są mocno utrwalone i rozstawanie się z nimi wymaga wysiłku, szczególnie u osób o tym typie osobowości.

Managerka na bieżąco dawała informacje zwrotne o tym, z czego jest zadowolona, co Jej działa i jakie małe sukcesy odnosi. Na koniec w podsumowaniu Ona sama, ale tez Jej Przełożony podsumowali, że to był wartościowy czas rozwojowy, że podjęte działania przełożyły się na styl zarządzania Zespołem Managerki, radzeniem sobie z trudnymi i konfliktowymi sytuacjami, egzekwowanie efektów i rekonstrukcje zespołu.

Po kilku miesiącach od zakończenia współpracy spotkałyśmy się na korytarzu firmowym i usłyszałam, że Managerka nie jest zadowolona ze swojego procesu – bo jej koleżanka z sąsiedniego działu miała fajniejsze efekty.

Managerka zapomniała w swojej analizie sytuacji i porównywaniu się do efektów koleżanki o kilku istotnych elementach i tak się przywiązała do wyrobionej opinii, że żyła z tą historią przez długi czas frustrując się tym samym za każdym razem, kiedy się z nią spotykała we wspólnych projektach.

A oto jakie były fakty:

Managerka

Koleżanka Managerki

Typ osobowości

ISFJ

ESTJ

Cele rozwojowe

Wzmocnienie poczucia własnej wartości, postawy pewności siebie, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w kontaktach z pracownikami

Rozwój umiejętności przywódczych z naciskiem na umiejętności społeczne (empatia, wrażliwość, dopasowanie stylu do poziomu rozwoju i dojrzałości pracowników)

Filozofia pracy z ludźmi

Poświęcanie się dla innych, pomaganie, wyręczanie

Ustalanie celów i ich egzekwowanie

Źródło motywacji

Bycie lubianym i akceptowanym przez innych

Realizacja celów i osiąganie sukcesów

Rozwój

Przez refleksje, przemyślenia i ewentualne wdrażanie tego, co pasuje i jest bezpieczne

Przez działanie i eksperymentowanie z nowymi metodami w praktyce

Wnioski

A zatem i punkt wyjściowy tych procesów – czyli potencjał osobowości, zasoby i mocne strony kompletnie inne. Inne doświadczenie życiowe i biznesowe. Inne cele rozwojowe ustalone w obecności Przełożonych. Inne plany rozwoju i działania podejmowane w tym samym czasie. Trudno wiec się spodziewać tych samym efektów, które dałoby się porównać na jakimkolwiek poziomie.

Aby nie sprowadzić siebie na manowce, warto w takich sytuacjach:

  1. Zbierać fakty i się ich trzymać
  2. Porównywać samego siebie do swojej wersji sprzed jakiegoś czasu, a nie do innych którzy nigdy nie będą tacy jak my
  3. Uwzględniać szersze tło – czyli patrzeć holistycznie na siebie i obiekt porównawczy
  4. Ćwiczyć logiczną analizę i zarządzać emocjami
  5. Wyciągać dobre dla siebie wnioski – które są wspierające i dodające skrzydeł, a nie karmić się filozofią braków i niedoskonałości (bycie ofiarą)

 

Jak myślisz, czy Managerka ISFJ skorzystała z rozmowy o faktach?

 

 

***

 

Chcesz wzmocnić swoje umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania? Skorzystaj z formularza kontaktu i napisz do mnie.

 

Jeśli jesteś Managerem i szukasz praktycznych wskazówek i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego polub mojego fun page’a na FB.

Kliknij w link: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Polecane artykuły

Zostaw komentarz