Pan Wymagający

paraPrzez ostatnie 10 lat on szuka kobiety swojego życia i każda, którą spotyka nie jest dla niego wystarczająco dobra” – to usłyszałam od swojej znajomej.

Kiedy znajoma poznała „Pana Wymagającego” był jej ucieleśnieniem faceta na życie. Był dla Niej atrakcyjny pod względem fizycznym i intelektualnym ale przede wszystkim dlatego, że tyyyyle ich łączyło w poglądach na życie, sposobie zachowań, potrzebach, formie spędzania czasu, zainteresowaniach.

Zakochała się w nim i przez wiele miesięcy wierzyła, że to jest ten jedyny. On miał wówczas na głowie budowę domu, rozwój firmy i podróże po kraju – więc cieszyła się z każdego możliwego spotkania i rozmowy. Ona zapraszała go do poznania Jej znajomych i kolegów z pracy, on raczej preferował spotkania w zaciszu domowego ogniska sam na sam. Zanim się poznali i Ona się zaangażowała plan był taki, że pojedzie za granicę i tam poszuka dla siebie pomysłu na karierę i życie. Przed wyjazdem usłyszała jednak od niego, że jest dla niego kimś wyjątkowym, że ta relacja jest dla niego ważna i bardzo Ją prosi – aby po wakacjach wróciła – by dalej mogli być razem. Wróciła.

Jakież było Jej zaskoczenie, kiedy w miesiąc po wakacjach podczas zabawy w gronie znajomych, którzy postanowili poszukać partnerki dla jednego z kolegów odkryła, że Pan Wymagający zamieścił na serwisie randkowym zdjęcia robione przez Nią i jest bardzo otwarty na znalezienie tej jedynej. To był szok. Kolega założył profil kobiety i zaczął prowadzić z Panem Wymagającym wymianę mailową.

Pan Wymagający zaczął się spóźniać na spotkania szukając coraz to nowych wymówek, będąc w tym czasie obecnym i bardzo aktywnym na serwisie randkowym. Wtedy też zrozumiała dlaczego w ciągu kilku miesięcy znajomości nie miała okazji poznać żadnych jego znajomych, rodziny czy przyjaciół.

Kiedy doszło do ustalenia terminu spotkania między nim, a wirtualną kobietą z profilu – Ona wydrukowała korespondencję i poprosiła Pana Wymagającego o wyjaśnienie. Zabrakło mu wtedy odwagi by powiedzieć prawdę. Ich drogi się rozeszły. Przepłakała niejedną noc ale też zaczęła wątpić w siebie, że czegoś jej brakuje, że nie jest wystarczająco mądra, atrakcyjna i zaczęła nawet wierzyć że nie zasługuje na mądrego, przedsiębiorczego, inteligentnego partnera.

Po 4 latach Pan Wymagający odezwał się do Niej z informacją o tym, że to Ona właśnie jest jego idealną wersją żony, matki i kochanki. Ona jednak była wtedy w związku z kimś innym i nie była zainteresowana powrotem do przeszłości. Tym bardziej, że pokazywał Jej zdjęcia potencjalnych kandydatek, które wystylizowane w skórzanych kombinezonach prężyły się na ekranie jego komputera.

Minęło kolejne 6 lat. On się do Niej odezwał i chyba pomyślał że znowu może spróbować. 10 lat to kupa czasu i ludzie naprawdę się zmieniają, dojrzewają, zmieniają priorytety a nawet filozofię życia. Podczas pierwszej rozmowy Ona dowiedziała się, że Pan Wymagający cieszy się z Jej sukcesów zawodowych o których dowiedział się z internetu, że dobrze Jej życzy i że ciągle jest taki wymagający.

Zapytałam więc znajomą czy to oznacza, że otwiera się nowy rozdział tej znajomości?

Odpowiedziała mi, że ma w domu już jeden telewizor na ścianie w salonie i że jeśli program jej nie interesuje – po prostu go wyłącza i przechodzi do innego pomieszczenia. A Pan Wymagający niestety nadal lubi być w centrum uwagi i jest przekonany o swojej wyjątkowości, nieomylności i walorach, którym żadna się nie oprze. Niestety dziś nadal w swoich monologach w 95 % skupia się na sobie, na tym by go chwalić i doceniać tę wyjątkowość, ale za to nie wykazuje ciekawości drugą osobą, tym co dla niej ważne, czego potrzebuje, co ją interesuje. Już podczas pierwszej rozmowy poinformował Ją, że mogłaby wrócić do fryzury sprzed 10 lat – bo tamta mu się bardziej podobała. Kiedy dzwonił do Niej i nie mogła odebrać telefonów – potem usłyszała pretensje, że pewnie sobie to zaplanowała. Założył też, że kiedy wyjdzie z propozycją spotkania – Ona rzuci swój świat i obowiązki i natychmiast pojawi się w jego drzwiach i jeszcze coś dobrego przygotuje do jedzenia – tak, jak to było 10 lat temu.

A poza tym nie wierzę w związek, który miałby się rozpocząć od terapii” – dodała znajoma. Kłamstwa, egoizm, brak zaangażowania w tworzenie „my” to słabe fundamenty związku, a piękny dom, samochody i pieniądze – to trochę za mało, by z kimś iść przez życie. Poza tym stwierdziła, że zasługuje na kogoś – kto pokocha ją, doceni i zaakceptuje taką – jaka jest dziś i będzie wobec Niej uczciwy, lojalny i szczery od pierwszego dnia znajomości.

On – typ osobowości ENTJ.  Ona typ osobowości ENTJ. Tym razem podobieństwa nie wystarczyły by powstał szczęśliwy związek.

Pan Wymagający mimo atrakcyjności, przedsiębiorczości i licznych talentów jest też przykładem osoby toksycznej. Masz takie w swoim otoczeniu?

Jak taką rozpoznać? Poszukaj odpowiedzi na kilka pytań:

 • Czy osoba lekceważy Twoje uczucia lub potrzeby?
 • Czy kłamie lub prezentuje liczne wymówki?
 • Czy osoba rywalizuje z Tobą w związku i stara się być za wszelką cenę lepsza?
 • Czy osoba stara się Ciebie przeciągnąć na jej sposób myślenia?
 • Czy odczuwasz w obecności tej osoby strach?
 • Czy osoba Cię obraża lub traktuje Cię z wyższością?
 • Czy zawsze musi być tak jak ta osoba chce?
 • Czy musisz umniejszać swoje zasługi, by ta osoba poczuła się lepiej sama ze sobą?
 • Czy słyszysz od tej osoby sarkastyczne uwagi lub złośliwości?
 • Czy ta osoba próbuje Ciebie za coś obwiniać nawet jeśli nie masz w jakiejś sytuacji udziału?
 • Czy ta osoba sprawia, że się wstydzisz lub czujesz zażenowanie?
 • Czy odkąd jesteście razem stałeś się bardziej milczący lub rezygnujesz z kontaktów z innymi?
 • Czy tej osobie sprawia przyjemność poniżanie Ciebie lub innych?
 • Czy przy tej osobie wątpisz w siebie i tracisz do siebie zaufanie?
 • Czy musisz schodzić tej osobie z drogi by jej nie zdenerwować?
 • Czy w obecności tej osoby nie czujesz radości życia lub jest Ci już wszystko jedno?
 • Czy w relacji z tą osobą uciekasz przed emocjonalnym bólem np. w jedzenie, sen lub alkohol?
 • Czy odczuwasz ulgę z dala od tej osoby?

Kiedy okaże się, że osoba z którą jesteś w relacji jest toksyczna – to co wtedy? Jeśli ona/ on nie jest gotowy na zmiany i pracę nad sobą – zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i poszukaj szczęśliwego związku.

 

 

Polecane artykuły

2 Thoughts to “Pan Wymagający”

 1. Patrycja

  Interesujące.. Ostatnio na portalu randkowym poznałam takiego Pana Wymagającego o typie osobowości ENTJ dla którego jestem niewystarczająco dobra. Traktował mnie lekceważąco, a ja zaczęłam czuć się rzeczywiście niewystarczająca. Najwyższy czas wyłączyć program i przejść do innego pomieszczenia.

  Załączam pozdrowienia

  1. Beata Stefańska

   Patrycja – w życiu nie chodzi by spełniać oczekiwania innych ale być sobą i mieć z tego wiele radości. Czasami też, to – co jest dla kogoś mało wystarczające dla innej osoby jest spełnieniem marzeń i potrzeb. Trzymam kciuki by na Twojej drodze stanął właśnie taki KTOŚ

Zostaw komentarz