Zarządzanie zespołem rozproszonym jest o wiele trudniejsze, niż zespołem w biurze – powiedział Manager na sesji rozwojowej po 3 miesiącach doświadczeń. I nie jest to odosobniony głos. Wielu Managerów dziś tak myśli i doświadcza trudności w zarządzaniu i przewodzeniu.
Co jest wyzwaniem dla Managera
Część Managerów martwi się tym, że ludzie nie pracują tak efektywnie w domach, jak pracowali w biurze. Inni mówią, że brakuje im relacji z ludźmi i kontakty przez platformy komunikacyjne tego nie są w stanie zastąpić. Ma to ich zdaniem wpływ na zaangażowanie i motywację pracowników, budowanie relacji i poczucia przynależności do Zespołu. Warto też zwrócić uwagę na brak możliwości obserwowania pracowników na bieżąco i wspieranie ich, bo dochodzi do różnych sytuacji, w których pomoc Managera może okazać się zbyt późna. Niektórzy ponoszą też kwestię jakości rozwiązań pracowników. Twierdzą, że jest niższa i martwią się jaki to będzie miało ostateczny wpływ na wyniki biznesowe. Zwracają też uwagę że spotkania zespołowe toczą się mniej dynamicznie i nie zawsze kończą się oczekiwanymi efektami, ze względu na nieobecność niektórych osób on line, kłopoty techniczne, czy postawę bierności. Inni zwracają uwagę na to, że obecna sytuacja wymaga od nich dużo więcej pracy w ciągu dnia, co doprowadza do przemęczenia, kłopotów z zarządzaniem sobą i rozpoznawaniem priorytetów. Są wreszcie tacy, którzy zaczynają mieć wątpliwości czy zespół rozproszony potrzebuje więcej zarządzania czy przywództwa, i czy na pewno mają do tego odpowiednie narzędzia. I na koniec jest jeszcze kwestia poczucia wpływu, sprawczości i zaufania do dotychczasowych działań, czyli czy to co robię – zapewni mnie i moich ludziom sukces.
Przywództwo czy zarządzanie
Jak zwykle bywa na pytanie: czy więcej przywództwa czy zarządzania nie ma złotej rady, bo to zależy. Zależy od etapu rozwoju Zespołu, zbudowanych relacji i poziomu zaufania, kompetencji i dojrzałości pracowników, rozumienia swoich odpowiedzialności, filozofii pracy i standardów, autorytetu Lidera w zespole, wyzwań biznesowych czy organizacyjnych.
Niektóre sytuacje będą wymagały większego nacisku na działania przywódcze, innym pomogą bardziej działania zarządzające.
Obszary zarządzania
- Koordynowanie
- Planowanie
- Prognozowanie
- Opracowywanie budgetów
- Kierowanie działaniami biznesowymi/ procesowymi
- Wyznaczanie celów i ich rozliczanie
- Działania operacyjne
- Zabezpieczanie zasobów
- Dbanie o czynniki higieny pracy pracowników
Obszary przywództwa
- Kreowanie wizji
- Współpraca
- Rozwój pracowników i Zespołu
- Wyznaczanie kierunku
- Inspirująca komunikacja
- Projektowanie zmian
- Motywowanie i angażowanie pracowników
- Myślenie strategiczne
Warto pamiętać, że bez względu na okoliczności na pierwszym miejscu w biznesie stoi przywództwo, a nie miejsce przebywania pracownika. A jego podstawą jest koncentrowanie się na efektach pracy z jednoczesnym uwzględnianiem potrzeb pracowników i swoich własnych.
Kim jest Lider
Aby być dobrym liderem zespołu rozproszonego może warto przypomnieć sobie, że
- Lider to osoba, która ciągle się doskonali
- Inspiruje innych do zmiany
- Jest mistrzem komunikacji
- Buduje relacje
- Dba o rozwój innych
- Koncentruje się na Klientach
- Wywiera wpływ na innych
- Myśli i działa w sposób innowacyjny
- Ceni współpracę i pracę zespołową
- Rozwiązuje problemy i podejmuje decyzje
- Przyjmuje na siebie odpowiedzialność i ją ponosi
- Skutecznie zarządza projektami i procesami
- Wyznacza cele i pomaga innym w ich osiąganiu
Bądź Liderem i Managerem, którego potrzebuje Twój Zespół i biznes, bez nadmiernego koncentrowania się na formie, w której przychodzi Ci pracować. Jeśli dobrze określisz swoją rolę, narzędzia i sposoby zawsze się znajdą.
******
Potrzebujesz wsparcia w sytuacji kryzysu dla siebie lub swoich podwładnych?
– napisz do mnie używając formularza kontaktu, lub po prostu zadzwoń do mnie, tel. 0660 417 551
Możesz skorzystać z:
- konsultacji psychologicznych on line (dla Managerów i ich podwładnych)
- sesji rozwojowych
- webinarow
- grupowych warsztatów on line
Możesz na nas liczyć w tematach:
- jak zarządzać sobą, jak radzić sobie z emocjami, jak wzmocnić siebie, jak o siebie zadbać w obliczu wyzwań
- jak zarządzać ludźmi w sytuacji pracy zdalnej, jak utrzymać motywacje i zaangażowanie, jak rozwijać pracowników, okazywać im wsparcie, budować poczucie bezpieczeństwa, przeprowadzić ludzi przez zmianę, jak być dobrym Szefem w obliczu wyzwań
***
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin