Jak rozpoznać inteligentnego emocjonalnie Managera

Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, na pewno zauważysz takie osoby (szefów, managerów, liderów), które są pewne siebie,  w naturalny sposób zjednują sobie innych i sprawiają, że czujesz się przy nich dobrze. Może nawet dążysz do tego – by częściej mieć z taką osobą kontakt – ponieważ masz poczucie, że ta osoba Cię rozumie. I nawet jeśli macie różne spojrzenia na temat projektów czy sposobu ich realizacji – to czujesz, że Twoje zdanie jest równie ważne, a wspólne dyskusje o różnicach zbliżają Was do konstruktywnego rozwiązania.

 

 

Na czym polega magia takich osób? Prawda jest taka, że nie ma żadnej magii – to wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, która przekłada się na różne postawy, kompetencje i umiejętności w życiu i pracy. Poniżej lista cech i postaw takich osób. Sprawdź, może masz już niektóre z nich i dalej możesz je doskonalić, by osiągać sukcesy w pracy z ludźmi.

Cechy i postawy Managerów inteligentnych emocjonalnie

 1. Rozumieją swoje emocje, skąd one się biorą, co oznaczają i jaki mają wpływ na ich relacje z ludźmi i na wyniki biznesowe
 2. Znają swój potencjał (mocne strony, zasoby i talenty) i ograniczenia, poszukują nieustannie informacji zwrotnych i wykorzystują je by dalej móc się doskonalić
 3. Mają własne zdanie i odwagę by je prezentować w sytuacjach, które wymagają twardego stanowiska czy stanowczych decyzji
 4. skoncentrowani i opanowani szczególnie w sytuacjach stresujących. Potrafią zachować spokój i trzeźwą ocenę sytuacji.
 5. Tworzą klimat i atmosferę zaufania bazując na swojej autentyczności, uczciwości, rzetelności i wierności wartościom czy standardom. Sami pielęgnują zaufanie do siebie, by móc ufać innym.
 6. Biorą odpowiedzialność za swoje wybory, decyzje, reakcje. Mają tez odwagę by przyznawać się do błędów czy zaniechań i za nie też biorą pełną odpowiedzialność przed sobą i innymi
 7. Potrafią się szybko i sprawnie adaptować do zachodzących zmian, czy wymagań w otoczeniu biznesowym weryfikując przy tym swoje cele, modyfikując priorytety.
 8. Praktykują innowacyjne podejście do realizacji projektów czy celów biznesowych, szukają usprawnień, innych podejść czy perspektyw w tworzeniu nowych możliwości.
 9. Kierują się motywacją wewnętrzną, która pozwala im generować energię do działania bez konieczności zewnętrznego popychania, nagradzania czy zachęty ze strony przełożonych czy pracowników.
 10. Wierzą w to co robią i są w pełni zaangażowani w swoje działania. Dzięki temu pracownicy obserwując takiego Managera  – sami mają większą motywację (zarządzanie przez przykład).
 11. Podejmują inicjatywy. Są proaktywni i kreują nowe możliwości dla siebie i swoich pracowników. Często robią więcej, niż się od nich wymaga.
 12. Zachowują optymizm nawet w trudnych sytuacjach i w obliczu bardzo ambitnych wyzwań.
 13. Okazują innym empatię (zarówno tę poznawczą jak i emocjonalną)
 14. Rozumieją jak spełniać potrzeby innych.
 15. Rozwijają innych stosując odpowiednie narzędzia typu informacja zwrotna, ambitne wyzwania, mentoring, storytelling, coaching, doradztwo, konsultacje, rozmowy motywacyjne, itp.
 16. Traktują różnorodność – jako szansę przy budowanie zespołów, realizacji zadań i współpracy.
 17. Potrafią się odnaleźć w różnych środowiskach i sprawnie rozpoznają powiązania, układy i zależności.
 18. Potrafią skutecznie wywierać wpływ, przekonywać innych do swoich racji i budować wspólnoty.
 19. Są niezwykle sprawni komunikacyjnie, umieją rozmawiać (znają techniki i modele, stosują pozytywną komunikację itp.) i co ważne – prowadzą dialog.
 20. Swoją postawą i zachowaniem inspirują innych do działania i rozwoju samych siebie.
 21. Inicjują zmiany i skutecznie je wdrażają.
 22. Potrafią rozwiązywać konflikty, negocjować prezentując przy tym postawę win-win.
 23. Budują sieć kontaktów, inwestują czas i energię w relacje z innymi.
 24. Z otwartością podchodzą do współpracy, promują ją w otoczeniu biznesowym. Świętują przy tym sukcesy oddając zasługi innym, którzy się przyczynili do wspólnych osiągnięć.
 25. Dbają o budowanie skutecznie działających zespołów, w których ludzie mają poczucie sensu, potrzebę przynależności gotowość do wspólnej pracy.

 

Pomyślisz może, spora lista. To prawda. Nie ma się co frustrować i warto na nią spojrzeć w taki oto sposób: co już dziś umiem, prezentuję i kim jestem, jakie mam kompetencje i postawy – które w obszarze Inteligencji Emocjonalnej mogą i być pomocne w byciu Managerem/ Liderem. Co być może ciągnie mnie w dół i to jest pilny obszar mojej uważności.

Wybierz wtedy 2-3 obszary i zacznij nad nimi pracować.

Jak pokazują badania Golemana (amerykański psycholog specjalizujący się w EQ) sukces Managera zależy w 58% od Inteligencji Emocjonalnej. Zatem warto zadbać o siebie i jakość pracy z ludźmi. Sama inteligencja logiczno-matematyczna może pozwolić Ci założyć projekt czy startup, zbudować koncepcję, zdefiniować cele ale do rozwoju siebie, zespołu, biznesu, budowania relacji z Klientami – potrzebujesz inteligencji emocjonalnej.

 

Badanie i rozwój Inteligencji Emocjonalnej

Jeśli jesteś zainteresowany tematem Inteligencji Emocjonalnej – zajrzyj na stronę www.eqmanagera.pl Tam możesz pobrać przykładowy raport, i sprawdzić jakie obszary wchodzą w skład badania.

 

***

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz