Jeśli rozejrzysz się wokół siebie, na pewno zauważysz takie osoby (szefów, managerów, liderów), które są pewne siebie, w naturalny sposób zjednują sobie innych i sprawiają, że czujesz się przy nich dobrze. Może nawet dążysz do tego – by częściej mieć z taką osobą kontakt – ponieważ masz poczucie, że ta osoba Cię rozumie. I nawet jeśli macie różne spojrzenia na temat projektów czy sposobu ich realizacji – to czujesz, że Twoje zdanie jest równie ważne, a wspólne dyskusje o różnicach zbliżają Was do konstruktywnego rozwiązania.
Na czym polega magia takich osób? Prawda jest taka, że nie ma żadnej magii – to wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, która przekłada się na różne postawy, kompetencje i umiejętności w życiu i pracy. Poniżej lista cech i postaw takich osób. Sprawdź, może masz już niektóre z nich i dalej możesz je doskonalić, by osiągać sukcesy w pracy z ludźmi.
Cechy i postawy Managerów inteligentnych emocjonalnie
- Rozumieją swoje emocje, skąd one się biorą, co oznaczają i jaki mają wpływ na ich relacje z ludźmi i na wyniki biznesowe
- Znają swój potencjał (mocne strony, zasoby i talenty) i ograniczenia, poszukują nieustannie informacji zwrotnych i wykorzystują je by dalej móc się doskonalić
- Mają własne zdanie i odwagę by je prezentować w sytuacjach, które wymagają twardego stanowiska czy stanowczych decyzji
- Są skoncentrowani i opanowani szczególnie w sytuacjach stresujących. Potrafią zachować spokój i trzeźwą ocenę sytuacji.
- Tworzą klimat i atmosferę zaufania bazując na swojej autentyczności, uczciwości, rzetelności i wierności wartościom czy standardom. Sami pielęgnują zaufanie do siebie, by móc ufać innym.
- Biorą odpowiedzialność za swoje wybory, decyzje, reakcje. Mają tez odwagę by przyznawać się do błędów czy zaniechań i za nie też biorą pełną odpowiedzialność przed sobą i innymi
- Potrafią się szybko i sprawnie adaptować do zachodzących zmian, czy wymagań w otoczeniu biznesowym weryfikując przy tym swoje cele, modyfikując priorytety.
- Praktykują innowacyjne podejście do realizacji projektów czy celów biznesowych, szukają usprawnień, innych podejść czy perspektyw w tworzeniu nowych możliwości.
- Kierują się motywacją wewnętrzną, która pozwala im generować energię do działania bez konieczności zewnętrznego popychania, nagradzania czy zachęty ze strony przełożonych czy pracowników.
- Wierzą w to co robią i są w pełni zaangażowani w swoje działania. Dzięki temu pracownicy obserwując takiego Managera – sami mają większą motywację (zarządzanie przez przykład).
- Podejmują inicjatywy. Są proaktywni i kreują nowe możliwości dla siebie i swoich pracowników. Często robią więcej, niż się od nich wymaga.
- Zachowują optymizm nawet w trudnych sytuacjach i w obliczu bardzo ambitnych wyzwań.
- Okazują innym empatię (zarówno tę poznawczą jak i emocjonalną)
- Rozumieją jak spełniać potrzeby innych.
- Rozwijają innych stosując odpowiednie narzędzia typu informacja zwrotna, ambitne wyzwania, mentoring, storytelling, coaching, doradztwo, konsultacje, rozmowy motywacyjne, itp.
- Traktują różnorodność – jako szansę przy budowanie zespołów, realizacji zadań i współpracy.
- Potrafią się odnaleźć w różnych środowiskach i sprawnie rozpoznają powiązania, układy i zależności.
- Potrafią skutecznie wywierać wpływ, przekonywać innych do swoich racji i budować wspólnoty.
- Są niezwykle sprawni komunikacyjnie, umieją rozmawiać (znają techniki i modele, stosują pozytywną komunikację itp.) i co ważne – prowadzą dialog.
- Swoją postawą i zachowaniem inspirują innych do działania i rozwoju samych siebie.
- Inicjują zmiany i skutecznie je wdrażają.
- Potrafią rozwiązywać konflikty, negocjować prezentując przy tym postawę win-win.
- Budują sieć kontaktów, inwestują czas i energię w relacje z innymi.
- Z otwartością podchodzą do współpracy, promują ją w otoczeniu biznesowym. Świętują przy tym sukcesy oddając zasługi innym, którzy się przyczynili do wspólnych osiągnięć.
- Dbają o budowanie skutecznie działających zespołów, w których ludzie mają poczucie sensu, potrzebę przynależności gotowość do wspólnej pracy.
Pomyślisz może, spora lista. To prawda. Nie ma się co frustrować i warto na nią spojrzeć w taki oto sposób: co już dziś umiem, prezentuję i kim jestem, jakie mam kompetencje i postawy – które w obszarze Inteligencji Emocjonalnej mogą i być pomocne w byciu Managerem/ Liderem. Co być może ciągnie mnie w dół i to jest pilny obszar mojej uważności.
Wybierz wtedy 2-3 obszary i zacznij nad nimi pracować.
Jak pokazują badania Golemana (amerykański psycholog specjalizujący się w EQ) sukces Managera zależy w 58% od Inteligencji Emocjonalnej. Zatem warto zadbać o siebie i jakość pracy z ludźmi. Sama inteligencja logiczno-matematyczna może pozwolić Ci założyć projekt czy startup, zbudować koncepcję, zdefiniować cele ale do rozwoju siebie, zespołu, biznesu, budowania relacji z Klientami – potrzebujesz inteligencji emocjonalnej.
Badanie i rozwój Inteligencji Emocjonalnej
Jeśli jesteś zainteresowany tematem Inteligencji Emocjonalnej – zajrzyj na stronę www.eqmanagera.pl Tam możesz pobrać przykładowy raport, i sprawdzić jakie obszary wchodzą w skład badania.
***
Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu
Pokaż mi, że moje treści są dla Ciebie wartościowe – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin