Samotność Lidera Wizjonera

samotność lideraW kilku projektach rozwojowych prowadzonych w bardzo różnych firmach pojawiło się ostatnio coś – co łączy każdego z reprezentujących ich liderów. To samotność w byciu na szczycie.

INTJ – Dyrektor Zarządzający, INTJ – Dyrektor Operacyjny, ENFP – Dyrektor ds. Rozwoju, ENTP – Dyrektor Finansowy, ENTJ – Dyrektor Marketingu

Każda z tych osób ma wokół siebie masę ludzi, zespoły, zadania, cele,  strategie, każdego dnia są bardzo zajęci i zaangażowani w pracę i kontakty z innymi. Zatem wydawałoby się, że nie ma czasu i miejsca na jakąkolwiek samotność. A jednak …

To, co łączy każdego z tych liderów to jeden wymiar ich osobowości czyli N – Intuicja. Są kreatywni, innowacyjni w podejściu do biznesu, myślą o przyszłości i nowych możliwościach rozwoju siebie i innych.  Czy zatem może istnieć ciemna strona tego medalu? Otóż każdemu z nich zdarza się, że ludzie ich nie rozumieją, nie towarzyszą im w tych procesach tworzenia i kreowania rzeczywistości, nie rozumieją ich oczekiwań lub potrafią przełożyć  tych wizji i pomysłów na działania operacyjne.

Powód   – to zbyt ogólne wypowiadanie się i nie sprawdzanie zrozumienia u innych, brak dopasowania czasami formy wypowiedzi do poziomu intelektualnego rozmówcy.

To, co każdy z nich robi po swoich procesach coachingowych dziś, to:

  • Używają słów wytrychów: „jeśli mówię abc, to chcę żebyś po pierwsze, drugie i trzecie …”, „strategia oznacza, że będziemy podejmować następujące działania”, „jak  mówię x, to mam na myśli …”, „jak proszę cie o wykonanie tego zadania, to zależy mi na tym, abyś zwrócił uwagę na lub dostarczył mi x,y,z”
  • Ćwiczą uważność – czyli zatrzymują swój umysł na rozmowie z drugą osobą, słuchają, zadają pytania sprawdzające, obserwują mowę ciała rozmówcy
  • Dopasowują sposób mówienia do słuchowców, wzrokowców i kinestetyków
  • Zwracają uwagę na precyzję wypowiedzi (myślenie szczegółami, realistyczne sformułowania, nie nadużywają  metafor i porównań)
  • Dzielą swoje wizjonerskie pomysły i strategie na mniejsze części w swoich prezentacjach
  • Trenują swoją cierpliwość w tłumaczeniu swoich oczekiwań i dawaniu feedbacku pracownikom

Dzięki tym niewielkim zmianom zmieniła się Ich jakość komunikacji i relacji z innymi, mają satysfakcję z bycia Liderami i są bardziej skuteczni w swoich działaniach.

A Ty jesteś takim Liderem? Zastosuj te wskazówki i sprawdź jak szybko pozbędziesz się samotności.

A może pracujesz dla takiego Lidera? Naucz go, co Ci jest potrzebne – by Wasza współpraca  była źródłem wspólnej radości i zadowolenia.

Polecane artykuły

Zostaw komentarz