Sztuka robienia i dawania prezentów

Dla niektórych czas świąt to okres wyzwań, stresu i zamartwiania się tym, co i komu kupić  w prezencie. Może masz takie doświadczenie, że dostałeś coś z czym nie wiedziałeś co potem zrobić. A może po każdym wręczeniu prezentu słyszysz – „skąd  wiedziałeś że tego właśnie mi potrzeba lub że sprawi mi to taką radość?”

Co jest zatem sekretem w robieniu dobrych prezentów? Odpowiedź jest bardzo prosta: znajomość odbiorcy prezentu czyli tego: kim jest ta osoba, co ją interesuje, co jest jej pasją, co sprawia jej przyjemność, czego potrzebuje, o czym marzy, na czym się obecnie koncentruje.

Jeśli nadal tego nie wiesz co kupić:

  • Przywołaj ostatnie spotkania bądź kontakty z tą osobą
  • Przypomnij sobie się o czym rozmawialiście
  • Zwróć uwagę na to, jakie ta osoba poruszała tematy
  • Przypomnij sobie, co ją zachwycało na wystawie sklepowej, gdy wychodziliście razem z kina lub na co zwracała uwagę w wyglądzie, stroju osób siedzących przy stoliku obok w restauracji
  • A może spotkaj się z tą osobą i posłuchaj uważnie, tego co mówi i jak reaguje na „podrzucane” przez Ciebie tematy prezentowe

Pamiętaj, że:

  • osoby S  – lubią prezenty praktyczne, które mogą potem wykorzystywać w codziennym życiu
  • osoby N – żywo reagują na coś, co może być dla nich inspiracją a więc rzeczy związane ze sztuką, muzyką, możliwością tworzenia czegoś i rozwojem

Jeśli nadal nie wiesz co kupić jakiejś osobie – zapytaj wprost. Nie ma nic gorszego jak otrzymanie 3 razy z rzędu kremu, który nie jest dopasowany do rodzaju skóry, garderoba nie uwzględniająca ani kształtu figury ani kolorów dopasowanych do karnacji, ta sama książka  która stoi przeczytana na półce od roku, kolejna figurka gliniana na której zbiera się kurz, zestaw do sushi gdy osoba ma alergię na owoce morza,  biżuteria  – która trafia na dno szuflady lub do lombardu, perfumy które oddajemy dalekim krewnym.

Zostaje wiec ten prezent właściwy tylko kupić, zapakować (zadbaj o elegancję i prostotę w pakowaniu prezentów dla osób J, przy obdarowywaniu osób P – możesz pozwolić sobie na szaleństwo i fajerwerki)  i …..

Wręczanie prezentu to też sztuka. Pamiętaj żeby osobom, dla których ważne są wartości, ludzie, relacje, harmonia i zgoda – a wiec osobom z preferencją F, wręczać prezenty tak, aby czuły że ta osoba i ten prezent dla niej są w danym momencie najważniejsze dla darczyńcy. Potrzebujesz więc specjalnej dedykacji, kontaktu wzrokowego, uważności, skupienia na tej osobie, odpowiednio delikatnego i „miękkiego” tonu głosu.

Miej radość w ofiarowywaniu wyjątkowych prezentów wyjątkowym ludziom…

Polecane artykuły

Zostaw komentarz