Spontaniczność kontrolowana

spontanicznosc kontrolowana

Jeśli oglądasz programy rozrywkowe – to może zastanawia Cię dlaczego niektórzy prowadzący radzą sobie lepiej, a niektórzy całkiem nie pasują do tematu czy formatu programu. Masz wtedy wrażenie że osoby te prezentują jakiś rodzaj sztuczności, czytają z kartki, trzymają się scenariusza, a gdy coś dzieje się poza nim – to wypadają blado, mało zabawnie, a czasami wręcz groteskowo. To zjawisko można nazwać spontanicznością kontrolowaną.

Dotyczy to osób, które często mają silną potrzebę kontrolowana własnego życia (czasem też życia innych), w dzieciństwie mogły doświadczyć surowego wychowania stawiającego na reguły, kary, rozliczanie. Może im w życiu dorosłym towarzyszyć sztywność myślenia, schematyczność, brak elastyczności, negatywne emocje – gdy coś nie idzie po ich myśli ale też perfekcjonizm. Zwróć też uwagę na sztywność ciała takich osób. I nawet jak zakładają czasami „wyluzowane stroje” – wyglądają nie na ubranych, ale przebranych.

Ci, którym doskwiera spontaniczność kontrolowana to między innymi:

 1. Hubert Urbański – ISFJ (jako prowadzący Bitwa na głosy lub The Voice of Poland)
 2. Kinga Rusin – ESTJ (zarówno jako współprowadząca audycję śniadaniową ale tez wcześniej przy You can Dance)
 3. Agata Młynarska – ESTJ (jako prowadząca program Świat się kręci)
 4. Tomasz Kammel – ESTJ (w każdym z prowadzonych programów)
 5. Jarosław Kuźniar – ISTJ ( jako prowadzący X Factor)
 6. Jolanta Pieńkowska – ISTJ (jako prowadząca audycję śniadaniową)
 7. Małgorzata Foremniak – ISFJ ( w programie Mam talent)

Jeśli o Tobie towarzyszy spontaniczność kontrolowana – pracuj nad sobą.

 • Zacznij od wzmocnienia poczucia własnej wartości, a wzmocnisz tym samym zaufanie do samego siebie. Będzie Ci łatwiej zaakceptować to, co się dzieje dookoła Ciebie.
 • Buduj alternatywne scenariusze w głowie na temat tego co może się wydarzyć, by nie trzymać się tylko jednej wersji zdarzeń.
 • Przyjrzyj się swoim przekonaniom na różne tematy – szczególnie zwróć uwagę na te rozpoczynające się od słów: muszę, powinienem, zawsze, nigdy.
 • Rozpoznaj swoje stresory (sytuacje, ludzi – którzy wywołują u Ciebie zdenerwowanie, które czasami może wiązać się z tą sztywnością)
 • Naucz się relaksować
 • Zadbać o odpowiednią porcję rozrywki
 • Otaczaj się ludźmi – którzy mają w sobie luz, obserwuj ich filozofię życia i ucz się od nich

Polecane artykuły

2 Thoughts to “Spontaniczność kontrolowana”

 1. Grzegorz

  Małgorzata Foremniak to nie typowe ENFJ?

  1. Beata Stefańska

   Grzegorzu, Pani Foremniak nie jest ani extrawertyczna, ani kreatywna. W swoich rolach aktorskich raczej prezentowała dokładnie ten sam zestaw wyuczonych umiejętności, komentarze w panelu jurorskim są chyba przygotowane przez kogoś i powtarzane przez nią – co daje efekt sztuczności i bycia zabawnym „na siłę”.

Zostaw komentarz