Tęsknota kobiety za silnym mężczyzną

Mimo wielu ruchów mających na celu wyzwolenie kobiet, niezależności w życiu i w pracy, role kobiety i mężczyzny w związku ciągle są przedmiotem dyskusji, wyobrażeń i pragnień.

Czasami spotykam kobiety Managerki, które w pracy stają na równi ze swoimi kolegami i zdobywają wszystko, co jest możliwe do zdobycia w korporacji. Są kompetentne, zdeterminowane, świetnie zorganizowane i z odwagą patrzą w przyszłość. Gdy jednak dotykamy ich równowagi życia i pracy – okazuje się, że dźwigają wieli ciężar odpowiedzialności za rodzinę, organizację domu, budget, planowanie i wdrażanie różnych aktywności i nie bardzo mają z kim dzielić się obowiązkami.

Każda z nich jest w związku, ma rodzinę, dzieci i Partnera. No właśnie – tylko czy Partner rozumie bycie Partnerem? Który bierze współodpowiedzialność za to jaką rodzinę tworzą, jak dzielą się tym – co przynosi życie. Każda z tych 4 kobiet, o których dziś piszę marzy o silnym mężczyźnie, który stanie przy niej w różnych sytuacjach, będzie mogła na nim polegać, oprzeć się w razie potrzeby, przestać samodzielnie walczyć ze wszystkimi przeciwnościami losu.

Wybrani Partnerzy

Wybrały jednak dla siebie Partnerów, w których na początku coś ich uwiodło, a dziś do samo jest często zarzutem pod ich adresem, coś co czyni ich w oczach kobiet słabymi.

ON INFJ – bez pomysłu na siebie, bez planów zawodowych, poturbowany po nieudanej inwestycji i prywatnym biznesie – nie pracuje od 5 lat. Czas spędza w domu na sprzątaniu i gotowaniu, w siłowni – by rzeźbić ciało i na swoje pasji, która nie przynosi żadnych dochodów. Nie ma wyrzutów sumienia że cała odpowiedzialność spoczywa na jego żonie, coraz bardziej odsuwa się od ludzi i relacji społecznych, coraz bardziej wrażliwy na krytykę i każdą sugestię. Do pracy nie pójdzie – bo odciągnęłaby go od jego pasji – która może kiedyś okaże się dochodowa. ONA ESTP.

ON INFP – jest po kilku zwolnieniach z pracy i dziś trudno mu znaleźć stałe zajęcie. Z jednej strony wiek już nie pozwala mu konkurować z młodymi, elastycznie myślącymi i otwartymi na nowe czasy konkurentami, z drugiej strony przykre doświadczenia wpłynęły na jego wiarę w siebie – co widać i słychać na rozmowach rekrutacyjnych, po trzecie ma wysokie oczekiwania i nieadekwatną samoocenę swoich kwalifikacji. W domu robi minimum, a potem zajmuje się odpoczywaniem lub sobą. Różne prośby czy uzgodnienia z małżonką traktuje jak atak na siebie, obraża się, urządza ciche dni.  Tematy trudne zamiata pod dywan, unika ich licząc że same się rozwiążą. W związku z tym żona zamiast męża na kolejne dziecko w domu, którym się musi opiekować. Płaci za funkcjonowanie rodziny, kredyt i różnego rodzaju przyjemności. Jest bez sił psychicznych i zaczynają pojawiać się kłopoty ze zdrowiem. ONA ESTJ.

ON ISFP – nigdy nie pracował etatowo, miał własny biznes i majątek po rodzicach. Biznes nie szedł idealnie, ale dopóki były pieniądze ze spadku – mógł dokładać do interesu by móc myśleć o sobie w kategoriach przedsiębiorca. Potem już było tylko gorzej. Zaciągane długi, inwestycje bez przyszłości, gra w lotto z marzeniem wygrania milionów, leki na uspokojenie – by wytrzymać ciężar każdego dnia. Utrata zdrowia i majątku nic nie zmieniły w podejściu do życia, nadal chętnie korzysta z pracy i zarobków żony, dokonuje nadal wątpliwych działań które obciążają budget domowy i są przedmiotem wielu nieporozumień. Co chwilę też wypływają na światło dzienne sprawy, które pokazują, że kolejne rachunki nie są przez niego płacone, dochodzi do kolejnych kryzysów, dłużnicy i komornik zaczynają pukać do drzwi. ONA ENTJ

ON ENFP – artysta, który po zwolnieniu z pracy tak bardzo przeżył sytuację, że na kolejne 6 lat wycofał się z życia zawodowego. Żona za każdym razem pytana o losy małżonka odpowiada – że mąż się regeneruje, gdy ona pracuje na 2 etaty – by utrzymać dużą rodzinę. Ostatnio zaczął malować obrazy, a w wolnej chwili wypełnia obowiązki domowe zgodnie z listą, jaką żona przygotowuje mu na każdy dzień. Ona pracuje bardzo intensywnie, utrzymuje dom, płaci za wszystko, jest na skraju wyczerpania. ONA ESFJ.

Marzenie o silnym Partnerze

Każda z Pań marzy o tym by odpocząć, mieć oparcie w swoich Partnerach, mówią o tym że chciałby aby dojrzeli i dorośli, wzięli odpowiedzialność przynajmniej za siebie, przestali je narażać na nieprzewidziane koszty i kryzysy i żyć wygodnie ich kosztem.

Gdy pytałam co ich uwiodło w tych mężczyznach, kiedy decydowali się na wspólne życie pojawiły się takie argumenty:

  • Troskliwość i opiekuńczość
  • Był taki wrażliwy
  • Był związany silnie z rodzina
  • Lekkość bytu
  • Chłopięcy wygląd
  • Uśmiech
  • Lubił sport i aktywność
  • Dużo mówił o uczuciach
  • To taki typ artysty
  • Był marzycielem i roztaczał przede mną wizję szczęśliwego życia

Tylko czy to wystarczy by dzielić z kimś życie? Czy to są cechy, które potwierdzają, że jest do dobry kandydat na odpowiedzialnego Partnera życiowego, który jest silny, daje oparcie, podejmuje decyzje, szuka rozwiązań, rozwija się i doskonali, umie odnaleźć się w różnych sytuacjach życiowych, jest dorosły i rozumie swoje bycie DOROSŁYM? Potrafi też docenić Partnerkę, zadbać o rodzinę i jej bezpieczeństwo na poziomie emocjonalnym i finansowym.

Każda z Pań łudzi się, że ich Partner kiedyś zrozumie ich potrzeby i się zmieni. Na razie mimo wysokich kosztów takich relacji – trwają w nich. Choć myślą o alternatywnych scenariuszach …

Trudno sobie wyobrazić, że mężczyzna w wieku 40+ będzie chciał zrezygnować z wygodnego życia, opieki i wielu przywilejów. Dostawali przecież przez lata takie przyzwolenie i wzmocnienia na określone zachowania i myślenie. Wyrobili w sobie nawyk bycia BIORCĄ, przyjmowania głasków i prezentów, niebrania odpowiedzialności za siebie i związek, bycia tylko tu i teraz i korzystania z życia pełnymi garściami (często na cudzy koszt lub z niskim wkładem emocjonalnym lub finansowym). No chyba, że znajdą nową opiekunkę, która za tę wrażliwość, chłopięcy wygląd, duszę artysty i mówienie wierszem – udzieli im schronienia na kolejne 15-20 lat.

Szukając Partnera szukaj tych cech

  1. Zainteresowanie własnym rozwojem wewnętrznym – inwestuje w siebie, by być lepszym człowiekiem, Partnerem, Ojcem. Szuka dodatkowych informacji o sobie, korzysta z literatury, kursów, filmów, buduje w sobie refleksję, wyciąga wnioski ze swoich doświadczeń, dokonuje zmian. Zna swoje mocne strony i pracuje nad tym, co ciągnie go w dół. Stawia sobie cele i potrafi je osiągać.
  2. Otwartość emocjonalna -jest osobą wrażliwą, ma dostęp do swoich uczuć i emocji, potrafi i chce się nimi dzielić z drugą osobą, umie wyrażać swoje uczucia
  3. Uczciwość – jest uczciwy wobec samego siebie i innych, nie ukrywa pewnych stron swego życia i osobowości; nie asekuruje się przed wybraną osobą, mówiąc jedynie to, co pragnie ona usłyszeć; zawsze mówi prawdę sam z siebie i nie trzeba jej z niego wyciągać siłą czy podstępem
  4. Dojrzałość i odpowiedzialność – potrafi się o siebie troszczyć; umie zarobić na utrzymanie, dba o względną czystość w mieszkaniu, odpowiednio się odżywia; odnosi się z szacunkiem do ludzi i otoczenia (szanuje ustalone zasady, czas Partnerki, jej dobytek, własne ruchomości, środowisko naturalne, podwładnych, zwierzchnika lub współpracowników, uczucia innych ludzi)
  5. Wysokie poczucie własnej wartości – jest z siebie dumny, ma swoje cele krótko i długoterminowe i dąży do ich realizacji, ma świadomość tego kim jest i co jest dla niego dobre, potrafi o to zadbać, kieruje się wartościami, dba o siebie dokując najlepszych dla siebie wyborów; szanuje siebie, jest potwierdzeniem tego co mówi, stawia sobie realistyczne poprzeczki, umie cieszyć się życiem i doceniać do kim jest i co potrafi
  6. Pozytywne nastawienie do życia – koncentruje całą swą uwagę na poszukiwaniu wyjścia z trudnej sytuacji; umie takie sytuacje obrócić na swoją korzyść, a przeciwności losu są dla niego okazją do wyciągania pożytecznych wniosków; wierzy, że swoim działaniem potrafią coś zmienić; jest przekonany, że „jutro będzie lepiej”; ma wyobraźnię, która służy mu za narzędzie kreowania rzeczywistości

 

Masz takie doświadczenia? Obserwujesz takie relacje, kiedy to kobieta bierze na siebie dużą odpowiedzialność za utrzymanie związku i relacji z niedojrzałym Partnerem?

Podziel się swoimi refleksjami w komentarzu pod wpisem

 

***

Jeśli chcesz zbadać i rozwijać swoja inteligencję emocjonalną zajrzyj na stronę => EQ Managera

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Pokaż mi, że mnie wspierasz – udostępnij proszę ten wpis na FB lub Linkedin

Polecane artykuły

2 Thoughts to “Tęsknota kobiety za silnym mężczyzną”

  1. Marcin

    Bardzo pouczający wpis, Dziękuję.
    Byłem w związku z ESTJ. Jako INFP mogę potwierdzić. Że mamy duże skłonności do wycofania. Do bycia takim jak opisujecie. Gdy nie znamy siebie i swojego partnera. I nie zdajemy sobie sprawy z różnic w postrzeganiu. Na dodatek niska inteligencja emocjonalna nie pomaga.
    Brak tej świadomości powodował walkę. I usilną chęć zmiany drugiej strony. Wycofanie i pozostawienie w osamotnieniu. Oczywiście można być złym człowiekiem. I tak postąpić względem kogoś. Lecz uważam że brak wiedzy, zrozumienia. Jak że skomplikowanej sfery naszego życia. Niesie ze sobą katastrofalne konsekwencje. Długi czas walczyliśmy o przetrwanie tego związku. Wiele sił wspólnie w to włożyliśmy. Mogę pisać że brakło: miłości, szczęścia, nie byliśmy pisani sobie. Mogło tak być. Ale jednego dzisiaj jestem pewien. Żyłem w przekonaniu że wszyscy jesteśmy podobni. I starałem się być kimś innym. Upodabniając do mojej partnerki. Starałem się zagłuszyć, zmienić siebie ignorując własne ja. Powodując tym samym wewnętrzną frustrację i brak zadowolenia z życia.
    Dzisiaj już wiem że podstawa to poznanie siebie. Zrozumienie własnych emocji i potrzeb. Nauka wyrażania własnych pragnień. Mnie środowisko tego nie nauczyło. Obecnie nadrabiam zaległości.

    Pozdrawiam

    1. Beata Stefańska

      Panie Marcinie, kobiety ESTJ mają czasami taką tendencję do zakładania spodni w związku. Wówczas nie ma przestrzeni, by mężczyzna stanął w swojej energii działania, bycia głową rodziny, decydowania o różnych ważnych tematach w relacji. Warto więc zadbać najpierw o siebie, wzmocnić swoje poczucie wartości ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim partnerem chce być, co wnoszę do relacji. A potem zaprosić właściwą osobę do swojego życia, która będzie Pana doceniała, bez prób wychowywania.

Zostaw komentarz