Toksyczne relacje

Jeśli nigdy nie zdarzyło Ci się spotkać toksycznej osoby – masz dużo szczęścia. Ci którzy mają go mniej, czasami orientują się dosyć późno, że w takiej toksycznej relacji tkwią i że ponoszą jej wysokie koszty. Po czym zatem poznać, że relacja jest toksyczna:

Przemoc fizyczna lub psychiczna. I o ile ta fizyczna jest bardzo klarowna, to przy psychicznej przemocy czasami niektórzy mają wątpliwości – czy to już przekroczenie granicy. Zatem jeśli słyszysz od osoby krytyczne uwagi, które nie dotyczą Twoich zachowań, umiejętności i raczej rozpoczynają się od słów: bo Ty zawsze, bo Ty nigdy, jesteś beznadziejny, przez Ciebie nie mogę,  okropnie wyglądasz, nie jesteś nikim ważnym lub wartościowym, itp. – to już powinno Cię zaniepokoić.

Zazdrość. Zazdrość okazywania nie tylko w związkach ale też w relacjach koleżeńsko – przyjacielskich. Może dotyczyć Twoich kontaktów z innymi, formy spędzania czasu, tego co czytasz, gdzie bywasz, co posiadasz.

Dewaluowanie. Obniżanie Twojej wartości, tego co mówisz, lub wkładu jaki wniosłeś – do jakiegoś wspólnego zadania.

Brak szacunku. Osoba odnosi się do Ciebie pogardliwie, obraża Cię, za Twoimi plecami wyraża się o tobie w sposób pejoratywny.

Ingerowanie. Czasami ingerencja może dotyczyć tego co czytasz, co oglądasz, co jadasz a czasami też jak wyglądasz. Jedyny słuszny styl – to styl tej osoby, a każda Twoja próba przeforsowania czegoś od siebie naraża Cię na krytykę, ocenę, szantaż lub manipulację.

Zależność. Uzależnianie Ciebie od tej osoby na poziomie finansowym, emocjonalnym sprawia – że zaczynasz myśleć, że sam sobie nie poradzisz.

Kontrola. Jeśli doświadczasz pełnej inwigilacji, kontroli i nieustającego monitoringu: gdzie, z kim, po co, kiedy i jeszcze słyszysz dezaprobatę, że ta osoba nie była czynnym uczestnikiem tych sytuacji – miej się na baczności. Może też dojść do kontroli Twojej skrzynki mailowej, telefonu i korespondencji.

Manipulacja. Jesteś w relacji z tą osobą poddawany szantażom, wpędzany w poczucie winy, otaczają Cię intrygi i podstępem osoba chce uzyskać coś od Ciebie lub dzięki Tobie chce zrealizować jakieś cele, osiągnąć korzyści.

Humory. Zmienność nastrojów jest tak szybka, że trudno Ci się połapać w stanie emocjonalnym tej osoby, często pod byle pretekstem się obraża, wiele rzeczy jej się nie podoba, „strzela focha”, urządza „ciche dni”.

Obwinianie. Wszystkiemu co złe – jesteś winien Ty. Obwinianie dotyczy sytuacji, których jesteś uczestnikiem, obserwatorem a nawet takich, o których nie masz pojęcia.

Odcinanie. Wywieranie wpływu, byś stracił kontakt z innymi, którzy mogą być dla Ciebie ważni czy inspirujący (rodzina, znajomi, przyjaciele), bo mogliby mieć destrukcyjny wpływ na Waszą relację, nie byłaby taka pełna czy wartościowa.

Polecane artykuły

Zostaw komentarz