Toksyczne relacje

Jeśli nigdy nie zdarzyło Ci się spotkać toksycznej osoby – masz dużo szczęścia. Ci którzy mają go mniej, czasami orientują się dosyć późno, że w takiej toksycznej relacji tkwią i że ponoszą jej wysokie koszty. Po czym zatem poznać, że relacja jest toksyczna:

Przemoc fizyczna lub psychiczna. I o ile ta fizyczna jest bardzo klarowna, to przy psychicznej przemocy czasami niektórzy mają wątpliwości – czy to już przekroczenie granicy. Zatem jeśli słyszysz od osoby krytyczne uwagi, które nie dotyczą Twoich zachowań, umiejętności i raczej rozpoczynają się od słów: bo Ty zawsze, bo Ty nigdy, jesteś beznadziejny, przez Ciebie nie mogę,  okropnie wyglądasz, nie jesteś nikim ważnym lub wartościowym, itp. – to już powinno Cię zaniepokoić.

Zazdrość. Zazdrość okazywania nie tylko w związkach ale też w relacjach koleżeńsko – przyjacielskich. Może dotyczyć Twoich kontaktów z innymi, formy spędzania czasu, tego co czytasz, gdzie bywasz, co posiadasz.

Dewaluowanie. Obniżanie Twojej wartości, tego co mówisz, lub wkładu jaki wniosłeś – do jakiegoś wspólnego zadania.

Brak szacunku. Osoba odnosi się do Ciebie pogardliwie, obraża Cię, za Twoimi plecami wyraża się o tobie w sposób pejoratywny.

Ingerowanie. Czasami ingerencja może dotyczyć tego co czytasz, co oglądasz, co jadasz a czasami też jak wyglądasz. Jedyny słuszny styl – to styl tej osoby, a każda Twoja próba przeforsowania czegoś od siebie naraża Cię na krytykę, ocenę, szantaż lub manipulację.

Zależność. Uzależnianie Ciebie od tej osoby na poziomie finansowym, emocjonalnym sprawia – że zaczynasz myśleć, że sam sobie nie poradzisz.

Kontrola. Jeśli doświadczasz pełnej inwigilacji, kontroli i nieustającego monitoringu: gdzie, z kim, po co, kiedy i jeszcze słyszysz dezaprobatę, że ta osoba nie była czynnym uczestnikiem tych sytuacji – miej się na baczności. Może też dojść do kontroli Twojej skrzynki mailowej, telefonu i korespondencji.

Manipulacja. Jesteś w relacji z tą osobą poddawany szantażom, wpędzany w poczucie winy, otaczają Cię intrygi i podstępem osoba chce uzyskać coś od Ciebie lub dzięki Tobie chce zrealizować jakieś cele, osiągnąć korzyści.

Humory. Zmienność nastrojów jest tak szybka, że trudno Ci się połapać w stanie emocjonalnym tej osoby, często pod byle pretekstem się obraża, wiele rzeczy jej się nie podoba, „strzela focha”, urządza „ciche dni”.

Obwinianie. Wszystkiemu co złe – jesteś winien Ty. Obwinianie dotyczy sytuacji, których jesteś uczestnikiem, obserwatorem a nawet takich, o których nie masz pojęcia.

Odcinanie. Wywieranie wpływu, byś stracił kontakt z innymi, którzy mogą być dla Ciebie ważni czy inspirujący (rodzina, znajomi, przyjaciele), bo mogliby mieć destrukcyjny wpływ na Waszą relację, nie byłaby taka pełna czy wartościowa.

Polub wpis lub podziel sie nim ze swoimi znajomymi
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
https://potencjalosobowosci.com/toksyczne-relacje/
Twitter
SHARE
LinkedIn

Polecane artykuły

Zostaw komentarz