Najpierw pokochaj siebie

Jeśli kochasz siebie, tylko wtedy będziesz mógł i umiał obdarować tą miłością drugiego człowieka. Bez miłości do siebie szukamy jej w innych ludziach, często stając się zależni od ich opinii, wzmocnień, pochwał, akceptacji. To rodzaj pułapki, w którą bardzo łatwo wpaść – gdy będąc dorosłym nie nauczyliśmy się dbać o siebie i pielęgnować zdrowego egoizmu. Łatwo wtedy obudzić się w sidłach miłości warunkowej, sytuacji manipulacji, szantażu emocjonalnego, … na drodze spełniania cudzych oczekiwań.

 

Aby pokochać siebie

Zbuduj wiedzę o samym sobie – co jest dla Ciebie ważne, jak chcesz by wyglądało Twoje życie, czego pragniesz a czego potrzebujesz, co Cię pociąga, a co odrzuca, jakie są Twoje mocne strony i jakie masz sukcesy życiowe i biznesowe, jak reagujesz na różne sytuacje i ludzi w Twoi życiu. Zadbaj o rozwój samoświadomości. Zbieraj informacje o sobie od innych ale nie pozwól by opinie ludzi rządziły Twoją samooceną czy samopoczuciem. Regularnie też odświeżaj wiedzę o sobie, byś nie karmił się jakimiś informacjami sprzed paru lat. Już nie jesteś tamtą osobą.

Zacznij się troszczyć o samego siebie. Zastanów się jakimi wartościami kierujesz się w życiu, w jaki sposób zaspokajasz potrzeby, które są z nimi związane. Warto byś miał różne sposoby na takie zaspokajanie i byś miał na nie wpływ bez względu na to gdzie i z kim jesteś, działasz czy żyjesz. Przykład: chcę być szczęśliwy a jedynym źródłem tego szczęścia będzie dla mnie kobieta lub mężczyzna, z którym będę w relacji. Czy to oznacza że jeśli takiej osoby nie będzie w Twoim życiu skazany jesteś na nieszczęście? Twoje szczęście ma zależeć od Ciebie i to Ty masz mieć wpływ na to, jak je pielęgnujesz każdego dnia.

 

Dbać o siebie, znaczy zawsze brać siebie pod uwagę. Słuchać swoich własnych potrzeb. Uznać, iż istniejemy i zajmujemy jakieś miejsce na świecie i mamy prawo by czuć się dobrze i upewnić się, iż jest nam dobrze we wszystkich aspektach naszej egzystencji.”
Fina Sanz

 

Trenuj zdrowy egoizm

Stawiaj siebie na pierwszym miejscu w życiu i naucz innych, na co zasługujesz, ile jesteś wart, jak trzeba Cię traktować. Zadawaj sobie pytania: czego ja chcę, co dla mnie jest dobre czy ważne w tej sytuacji, co ja chce zrobić, o co ja potrzebuje zadbać – by dobrze ze sobą się czuć, dobrze żyć. I pamiętaj, by nie mylić zdrowego egoizmu z tym, w którym niektórzy kosztem innych łatwo żyją, wyzyskują innych czy nimi manipulują. Wyznaczaj swoje granice, komunikuj swoje potrzeby i oczekiwania w stosunku do ludzi. Zapomnij o tym by za wszelką cenę być dla innych miłym. Niektórzy traktują to jako zachętę do tego, by móc narzucić Ci swoje zdanie, zaangażować do czegoś – co im przyniesie korzyści lub też wykorzystać i zlekceważyć Ciebie

Bądź dla siebie wyrozumiały

Daj sobie przestrzeń na popełnianie błędów, zapominanie, czy uczenie się poprzez doświadczenia. Oceniaj łagodnie to czego nie zrobiłeś, nie dowiozłeś, jakich planów nie zrealizowałeś na 200 czy 300%. Perfekcjonizm jest próbą ochrony siebie, gdy myślisz o tym że nie jesteś wystarczająco dobry. Perfekcjonizm jednak zaczyna się od myślenia o sobie w taki sposób, a potem przekłada się ono na sposób działania, a powtórzone wiele razy kształtują nawyk. Pilnuj więc swoich myśli i nawyków – byś mógł być swoim przyjacielem, a nie największym wrogiem. Pamiętaj, że błąd – to tylko informacja zwrotna o tym, że coś potrzebujesz robić inaczej (oczywiście po wcześniejszej zmianie przekonania).

Skupiaj się na tym co masz i kim jesteś

Raczej idź drogą pozytywnego myślenia o sobie i jak jesteś wartościowy, mądry, kompetentny a nie ścieżką pt: czego mi brakuje. Myślenie o brakach niestety powoduje, że Twoja energia spada w dół, obniża się Twoje poczucie własnej wartości, spada motywacja do dbania o siebie. Przestać się ciągle oceniać, krytykować i porównywać do innych. I nawet jeśli ktoś w Twoim otoczeniu jest w czymś od Ciebie lepszy albo jego życie wygląda zupełnie inaczej, niż Twoje – zamiast: „jestem beznadziejny” – pomyśl: czego mogę się od tej osoby nauczyć, co mogę od tej pory robić inaczej. Niech to będzie pozytywna strategia mająca przynieść oczekiwane zmiany czy rezultaty, a nie tylko ocena ciągnąca Cię w dół.

Weź odpowiedzialność

Jakość Twojego życia zależy tylko od Ciebie. To Ty masz wpływ na to jak myślisz, co czujesz, jak interpretujesz różne sytuacje w swoim życiu, jakie podejmujesz decyzje. Jeśli dziś nie jesteś zadowolony z tego co masz lub kim jesteś – to efekt właśnie Twoich wyborów. Chcesz czegoś innego dla siebie – weź odpowiedzialność za zmiany, proces uczenia się, analizy tego co i jak było, aby zaplanować to jak ma być dziś i jutro. Więcej o odpowiedzialności przeczytasz w tym wpisie.

Pielęgnuj swoje poczucie własnej wartości

Mam nadzieję, że pamiętasz o tym, że Twoje poczucie własnej wartości nie zależy od opinii innych ludzi, od ich akceptacji, od tego jak wyglądasz czy ile ważysz, od tego czy realizujesz codziennie swoje listy „to do”, czy odniosłeś sukces w sprzedaży lub czy jesteś w związku. Twoje poczucie własnej wartości zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, nie jest stałe i zmienia się w czasie. Zależy od tego jakimi wartościami się kierujesz, jak siebie traktujesz, jak radzisz sobie z wyzwaniami, jak o sobie myślisz, jak zaspokajasz swoje potrzeby, jak wyznaczasz granice, jakie cele sobie stawiasz i jak rozumiesz swoją odpowiedzialność. Budowanie poczucia własnej wartości to proces, który nigdy się nie kończy i wymaga ciągłego pielęgnowania. I jeśli tylko stracisz je z oczu, zaniedbasz – natychmiast przełoży się to na Twoje myślenie o sobie, Twoje działanie, relacje z innymi czy sukcesy, jakich pragniesz.

Doceniaj siebie

Znajduj okazje do tego, by być z siebie dumnym, myśleć i mówić o sobie dobrze. Twój mózg potrzebuje przypominania o tym, że jesteś dla siebie kimś wyjątkowym. Świętuj swoje sukcesy, gromadź powody do radości i zadowolenia z siebie. Rób to często, a może i codziennie. Możesz zapisywać to w telefonie, w kalendarzu czy na kartkach które wrzucisz do słoika. Co jakiś czas zajrzyj tam i sprawdź, co tam zostawiłeś.

 

Teraz, gdy już wiesz, co pomoże Ci kochać siebie – zacznij działać. Gdy Twoja miłość do siebie będzie mądra, głęboka i silna – wtedy będziesz mógł kochać drugą osobę.

 

Dużo miłości na dziś i każdy kolejny dzień Twojego życia!!!

 

 

 

Polecane artykuły

Zostaw komentarz