Nadmierne zaufanie do własnego doświadczenia

Masz na swoim koncie różne doświadczenia i to one dają Ci poczucie bezpieczeństwa, bo wiesz jak sprawy się mają i jak można sobie poradzić z różnymi wyzwaniami. Na podstawie doświadczeń swoich lub cudzych możesz się wiele nauczyć, ale tylko wtedy gdy je analizujesz i wyciągasz wnioski.

 

Gdy tego nie robisz – doświadczenia stają się jedynie zbiorem mechanicznie powtarzanych zachowań. Mogą być też pułapką, bo gdy ciągle sięgasz po rozwiązania z tego starego świata – możesz nie zawsze dopasować je do bieżących problemów. Co więcej wciąż możesz popełniać te same błędy i kroczyć tą samą ścieżką – oczekując innych rezultatów.

Bo ja jestem bardzo doświadczonym Managerem i na zarządzaniu ludźmi zjadłem zęby – powiedział Manager na warsztatach. Cieszę się w takim razie, bo Pańscy koledzy będą mogli się od Pana wiele w trakcie tych warsztatów nauczyć – odpowiedziałam.

Czasami gdy słyszymy jak Manager podkreśla głębokość czy wielkość swoich doświadczeń – warto zagłębić się w temat i sprawdzić, czy owo doświadczenie nie jest właśnie hamulcem rozwoju kariery czy skuteczności działania. Tak właśnie było w przypadku tego Managera. Gdy grupa przystąpiła do ćwiczeń okazało się że Manager forsował sprawdzone w przeszłości metody i sposób podejścia. Niestety rzadko które pasowało do sytuacji i zapewniało grupie wynik. Grupa zaczęła się frustrować, Manager zaczął szukać usprawiedliwień w czynnikach zewnętrznych typu: źle napisana instrukcja, niewystarczająca ilość czasu, mało zaangażowani koledzy. A zgubiło go nadmierne zaufanie do swojego doświadczenia …

Prawdziwa siła Lidera polega na tym, że przygląda się swoim nawykom i umie zareagować inaczej niż do tej pory, adekwatnie do sytuacji. Potrafi zatrzymać się, gdy sytuacja nabiera tempa i zamiast ulec automatycznemu schematowi reakcji – dokonać najlepszego z możliwych wyborów.

Zatem warto byś analizował przeszłość, żył teraźniejszością i dbał o swoją przyszłość. Przypominaj sobie, gdy taką masz potrzebę, wczorajsze zachowania, sytuacje i lekcje, ale dziś naucz się już czegoś nowego. Najlepszym sposobem bowiem na przygotowanie się do przyszłych wyzwań jest nieustanne zdobywanie nowej wiedzy i doświadczeń.

 

Nadmiernie zaufanie do własnych doświadczeń i niewystarczające wysiłki w rozwoju nowych kompetencji częściej obserwuję o osób o typach osobowości:

ISTJ, ISTP, ISFJ, ISFP, ESTJ, ESTP, ESFJ, ESFP

(kliknij w typ, aby przypomnieć sobie co oznaczają litery)

Jeśli reprezentujesz któryś z tych typów – warto byś się poprzyglądał swoim automatycznym reakcjom, sile nawyków i poza doświadczeniem, szukał nowych sposobów na mierzenie się z wyzwaniami

***

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwoju osobistym lub biznesowym – napisz do mnie. Umówimy się wówczas na 30 min bezpłatną konsultację, by sprawdzić czego potrzebujesz i czy ja mogę Ci w tym pomóc. Skorzystaj z formularza kontaktu.

Jeśli chcesz zbadać swój poziom Inteligencji Emocjonalnej – zajrzyj na stronę eqmanagera.pl

Polub stronę na FB aby być na bieżąco: Beata Stefańska – Psycholog Biznesu

Polecane artykuły

Zostaw komentarz